Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


 

Mehmet Soyİç Hastalıkları Uzmanı ve Romatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Soy, behçet hastalığı hakkında bilgi verdi.

Behçet hastalığı; tekrarlayan ağız içi yaralar, genital bölgede yaralar, bacaklarda, kollarda apne benzeri, sivilce gibi deri bulguları olan bir hastalıktır. Daha narin olarak; bağırsak sistemi tutumları, eklem intihapları ile seyreden bir hastalıktır. Gözlerde intihap, genital bölgelerde yaralar çıkıyorsa, kişide behçet hastalığı araştırılmalıdır.

Behçet hastalığı belirtileri

Yılda 3 kez ağızda kazınmış gibi yaralar ile gözükebilir. Genital bölgelerde erkeklerde yumurtaların üzerinde ağrılı ya da ağrısız olabilir. Ağızdaki yaralardan farklı olarak geçince iz bırakan ülserler gibi olur.

Göz çevresinde iltihaplanmalar behçet hastalarının önemli özelliğidir, eklem intihapları ayak bilekleri ve diz bileklerinde tekrarlar eklem intihapları behçet hastalığının önemli özelliğinden birisidir.

Behçet hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir. Bu hastalık Hipokrattan beri tarif edilmişse de 1930 yıllarında Hulusi Behçet tarafından farklı bir hastalık olarak ağızda yaraları tekrarlayan genital yaraları ve göz intihabı üreten bir hastalık olarak tarif edilmiştir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar da çeşitli bakterilerin, genetik faktörlerin neden olduğu bilinmeyen kimyasal faktörlerin olduğu ortaya atılmıştır fakat kesin bir sonuca varılmamıştır. Behçet hastalıklarda yakından ilgili duruyorsa da şu güne kadar herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Behçet hastalığının sık görülen belirtileri:
  • Ağızda sık oluşan yara ve aftlar Behçet hastalığının habercisi olabilir.
  • Gözlerde ağrı ve kuruluk hissi Behçet hastalığının habercisi olabilir.
  • Damarlardaki iltihaplanma sonucu aşırı yorgunluk ve bitkinlik Behçet hastalığının başlangıcı olabilir.
  • Genital bölgede oluşan yaralar yüzeysel deri enfeksiyonları Behçet hastalığının habercisi olabilir.
  • Bunların dışında boyun tutulması , eklem ağrıları , baş ağrısı ve damarlarda fazla pıhtı oluşumundan dolayı damar tıkanıklığı Behçet hastalığı belirtileri olabilir.

Behçet hastalığı daha çok  kimlerde görülür

Daha kötü olarak delinmelere kadar giden behçet hastalığı vardır. Bunların dışında nadir bulguları da vardır, kadın ve erkeklerde eşit görülmektedir ve genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır, çocukluk yaşlarında ortaya çıkması nadirdir. Daha çok gençlerde çıkar. Bu hastalığın çok önemli özelliği ise erkeklerde biraz daha çok daha ağır seyretmektedir. Kadınlarda hafif seyrettiği için kadınların hastaneye daha az başvuruyorlar sanki erkeklerde daha çok görülen bir hastalık gibi algılanıyor.

Behçet hastalığı nasıl tedavi edilir

Behçet hastalığı klinik özelliklere göre değişmektedir, hafif ağız yarasının tedavisi daha kolaydır. Tedavisi için antibiyotik ile sonuç alınarak hastanın tedavisini sağlanır. Göz tutumları da önemlidir, tekrarlayan üveyiklerde uzun vadeli ağır ilaçlar kullanmak gerekebilir. Eklem tutunmaları olduğunda yine ağrı ilaçları uzun süre kullanmak gerekebilir.

Damar intihapları yine önemli bulgu ve ağır tedaviler gerektirebilecek kadar ağır olabilir. Atar damarın tedavileri hastanın hayatını tehdit edebileceği için tedavisi süreci sıkıntılıdır.

Behçet hastalığı vücuttan yok olmaz ama hastanın hayatını tehdit edecek özelliği tedaviler ile baskılanalabilir. İlaçlar ile baskılanabilir ve hastanın tedavisi sağlanabilir.  Sonuçta tedavisi mümkün ve klinik özelliğine göre değişen tedavisi vardır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Genetik özellikleri nedeniyle ailede bir kaç kişide çıkabilir.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç