Bebekleri uyumayan anneler için öneriler


çocuk

Bebek uykusu ile yetişkin uykusu arasında ne fark var?

Bebeklerin uyku döngüsü başlangıçta kısa parçalar halindedir. 6. ayın sonunda yavaş yavaş yetişkin tip uykuya benzemeye başlar. Gece boyunca bölünmeden ve yetişkin tipi uyuma kapasitesineyse 1 yaş civarında ulaşılır. Ancak yine de yetişkinden farklı olarak, gündüz uykusuna olan ihtiyacı devam eder.

İkinci 6 ayda, bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyor ya da uykuya dalmada güçlükler çekiyorsa, akla getirilmesi gereken ilk şey kendi başına uyuma becerisi edinememiş olabileceğidir. Bunun dışında yetersiz gündüz uykusu uyuyan, akşam geç yatırılan, uykuya kucakta, ayakta sallanarak, memede ya da biberonda dalma gibi alışkanlıkları olan bebeklerin, ilerleyen zamanlarda daha fazla uyku sorunu yaşadığı görülmektedir.

Bebeğinizi akşam saatlerinde yıkayın

Uyku saatinden önce bebeği yıkamak hem onu rahatlatıyor hem de şartlanmasını sağlıyor. Çocuk banyodan sonra rahatlar ve o gece deliksiz uyur.

İlgili>>  Uykudan Yorgun Kalkma Nedenleri

Tutarlı davranın

Bir hafta başka türlü, diğer hafta başka türlü davranırsak çocukta şartlandırmayı yapamayız. Şartlandırma da 4 aydan sonra aşağı yukarı başlıyor. Alışma süreci 3 ay sürmektedir.

Oda sıcaklığını ayarlayın

Oda sıcaklığı yeni doğan bebeklerde 23 – 24 daha büyük çocuklarda 20 – 21 derece olmalıdır.

Mutlak dışarı çıkartın

Sağlıklı uyku için bebeklerin mutlaka yorulmaları gerekiyor. Dışarıda temiz hava alan çocuk sadece gündüz uykusu değil, gece uykusunda da rahat eder.

Emzirerek ve sallayarak uyutmayın

Emzirerek ve sallayarak uyutmamakta önemli. Çocuk kendi başına uyumalı, uyandığı zaman uyuduğu pozisyonda devam isterler. Yani anne memesine ya da ağzında emzik, sallanarak uyuyor ise uyandığında aynı şekilde emziği ağzında ister.

Çocuktan gelen sinyalleri kaçırmayın

Gözlerini ovuşturmak, esnemek, mızmızlanmak gibi sinyalleri kaçırmayın ve bu şekilde yapıyorsa en kısa zamanda çocuğunuzu uyutmaya geçirin.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç