Bebeklerde uykuya dalma güçlüğü neden kaynaklanır?


 

Uykuya dalma güçlüğü çeşitli aylarda farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Yeni doğan bir bebek anne karnında veya doğum sırasında çok kaygılıdır ve uykuya dalmak zordur. Bu durumda çok fazla dışarıdan yardıma ihtiyacı olabilir. Giderek bu streslerden baş ettikçe uykuya dalma sorunu iyileşecektir.

Bebek kendi başına uyku sorununu çözmesi beklenemez, bir bebeği tek başına düşünemeyiz ona bakan anne onu iyi tanıması ve bebeğin kendi başına yapamadığı uykuya dalma becerisi yerine annesi olarak biz ona yardım götürürüz. Bu yardımı ihtiyacı kadar vermemiz sonucunda bebeğin stres ile baş etmesini sağlayacak. Fakat bu yardımı biz bebeğin ihtiyacı azalmasına rağmen aynı şiddetle yapmaya devam edersek uykuya dalma güçlüğü devam edecek çünkü uykuya dalarken kendi kaynaklarını kullanmayı öğrenemeyecek. Benim yerime annem yapıyor benim kendimi kendimi sakinleştirmem için zeminim yok diyecek. Anne bebeğinin kendi başına uyuyacak bakımı düzenleyemezse çocuk bunu öğrenemez, uykuya dalmayı öğrenebilmesi için çocuklara fırsat vermemiz lazım.

İlgili>>  Tüp Bebekte Era Yöntemi

Bebeği uyuması erken aylarda zorlamak anlamlı olmayabilir ama ileri ki aylarda ruhsal olarak kuvvetlendikçe ona yaptığınız yardımı aşamalı olarak azalttığımızda, uykuya dalması için yardımı azalttığımızda bizim yerimize kendi kaynaklarını kullanarak uykuya dalacaktır. Kendi kucağınızda uyuttuğunuz bebeği artık kendi yatağında bırakmamaya başlayarak çocuk yavaş yavaş kendi dalma becerisi edinir ve böylece uykuya dalma sorunları da yaşanmaz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç