Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Düzeltilebilir?


 

Nermin TansuğDoç.Dr. Nermin Tansuğ, bebeklerde kalça çıkıklığı hakkında bilgi verdi.

Yeni doğan döneminde gözden kaçmaması gereken bulgulardan birisi de kalça çıkığıdır. Kalça çıkığı denildiği zaman eklemdeki yerleştiği yuvanın tam olarak birbiri içerisine girmediği durumları kast edilmektedir. Bu çıkıklıkta tam çıkıklık olabilir, ya da yarı çıkık şeklinde olabilir. Bunun mutlaka yeni doğan döneminde muayene edilmesi gerekir, muayene edilerek kalça çıkıklığının olup olmadığının tespit edilmesi gerekir.

Erken dönem teşhisi

Son zamanlarda kalça çıkıklığı tarama testleri içerisinde yerleştirilmiştir, birinci aydan sonra kalça çıkıklığı olup olmadığı anlaşılmaktadır. Erken dönemde saptanırsa geniş ara bezi kullanılarak bebeklerin bacakları kurbağa pozisyonunda tutularak kalça ekleminin gelişmesi ve desteklenmektedir.

Eğer çıkıklık saptantıysa erken dönemler ilk aylarda freşka yastıkları denilen yastıklar ile bebeğin bacağı kurbağa pozisyonuna getirilerek eklemin gelişmesine yardımcı olunmaktadır.

İlgili>>  Bebeklerde Bel Açıklığının Nedenleri Nelerdir?

6 aydan sonra teşhis

6 aydan sonra tanınırsa alçılama gerekebilir, veya daha geç dönemde operasyonlar ile düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Aile nasıl fark edebilir?

Bebeğin bacak boyları birbirinden farklı olabilir. Bacakların üst kısmında düzensizlik olabilir, her iki bacakta herhangi bir fark varsa aile bu şekilde fark edebilir.

Tedavi nasıl planlanmaktadır?

Kalça çıkığının ilk 6 ayda teşhis edilmesi durumunda özel bir cihazla (Pavlik Bandajı) basitçe tedavisi mümkünken, ilerleyen dönemlerde tedavi giderek zorlaşmaktadır. Altıncı aydan sonra ise, genel anestezi altında kalçanın kapalı olarak yerine oturtulması ve alçı tedavisi gereklidir. Doğumdan sonra birinci yılda teşhis edilen kalça çıkığında ise açık cerrahi girişimlerin yapılması gerekmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç