Bebeklerde Adım Adım Ek Gıdaya Geçiş


bebek-3

Özlen Kaya ÇardakÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, 6. ayını bitirip 7. ayına geçen bebekler nasıl beslenmelidir sorusunu cevapladı.

Meyve nasıl verilmelidir

6. ayını bitirip ek gıdalara başlanması gereken bebekler ek besin yemelidir, meyve grubu, tahıl grubu, sebze grubu ve yoğurt grubu bulunmaktadır. Bebeklere bu dönemde ilk zamanlar da meyve vermek daha doğru olur, ilk olarak verilecek meyve elma ve şeftalidir. Elmanın porsiyon olarak dörtte biri verilmelidir. Blender ve mutfak robotu önermiyoruz, cam rende ile rendelemeyi tavsiye ediyoruz.

6. ayını bitirmiş bebek sabahleyin annesini emdikten sonraki öğünde meyve yiyebilir, birinci gün sadece tadım olmalıdır. Bir iki tatlı kaşığından başlayarak, bebek istekli ise çeyrek meyve birinci gün yedirilebilir, ikinci gün yarım elmayı denemek olabilir. 3 gün ara ile yeni meyve çeşidi denenebilir. Elmadan sonra armut muz gibi meyveler verilebilir. Yazın kayısı şeftali gibi meyvalar denenebilir.

Süt ve süt ürünleri nasıl verilmelidir

Bir hafta meyveye alışan bebeğimize ikinci ek besin yoğurt olabilir. Yoğurt evde mayalanmalıdır, günlük inek veya keçi sütü ile yoğurdu mayalayabilir, hazır yoğurdu bebeklere vermeyi tercih etmiyoruz. Gerçek bir yoğurt mayalandıktan sonra asıl besin değerine ulaşır. Günlük pastorize sütler kullanılabilir, açık süt denen yeni sağılmış sütü evde kaynatarakta yoğurdu yapabiliriz.

Yoğurt başlangıcı bir iki tatlı kaşığı olmalıdır ve doyumluk olarak değil tadımlık olarak verilmelidir. Sabahtan meyve verdiğimiz bebeğe öğleden sonra aç iken yoğurt verilip, üzerine anne sütü verilebilir. Çok iştahlı bebeklerde bir çay bardağını geçmemek yeterlidir.

İlgili>>  Mucize Bebek Jaxon Emmett Buell

Sebzeler nasıl verilmelidir

Meyve ve süt ürünlerinden sonra üçüncü olarak sebze verilebilir. Sebze püresi yarım patates, yarım havuç, bir tatlı kaşığı pirinç, 2 su bardağı su ile tencerede su ile pişirmeli, pişirdikten sonra bir tatlı kaşığı zeytinyağı tencereye dökülmelidir.

1 yaşına kadar patlıcan ve baklayı çok tercih etmiyoruz. Bunların dışında mevsime uygun bütün sebzeler patates ve havuç ile başladıktan sonra verilebilir. Kabak, pırasa, kereviz, ıspanak üç gün aralar ile verilebilir. Patates, havuç, pirinç temeli ile başladığımız da bir hafta içerisinde bebeğe zenginleştirilmiş sebze püresi verilebilir. Sebzelere başladıktan bir hafta sonra içerisine kıyma eklememiz bebeklerde demir eksikliğine karşı koruyucu olacaktır.

Tavsiyeler ve kaçınılması gerekenler

Sebzelere tuz koymayı tavsiye etmiyoruz. Ama lezzet katmak için zeytinyağı, pirinç, bulgur ve irmik tercih edilebilir. Pirinç ve patates kabızlık yapabilir, bebeğinizde kabızlık var ise pirinç yerine bulgur tercih edebilirsiniz.

Pişirdiğiniz, haşladığını sebzeleri çatal ile ezin. Et kattığınızda bebekler zorlanabilir fakat eti iki üç kez kıyma makinesinden geçirdiğinizde ve çatal ile ezildiğinde yenilebilecek kıvama gelmektedir.

Sabahleyin meyve, öğleden sonra yoğurduğunuz verdiğiniz bebeğe akşam üzeri sebze verebilirsiniz.

Meyve sebze ve yoğurtları yiyen bebek aynı zamanda anne sütüne de devam etmektir. 7. ayına girmiş bebeğe artık anne sütü ile meyve püresi yoğurt ve sebze püresi yemeğe alışmış olması gerekmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç