Bebekler Nasıl Beslenmeli?


 

Başak Namdar Celikkan

 

Bebeklerde beslenme anne ve babaların en çok dikkat ettiği hatta zaman zaman zorlandığı bir konudur. Özellikle katı gıdaya geçiş sürecinde çok fazla soru işaretinin olduğu bir dönem. Anne sütü elbette çok önemli hangi besinleri kaç aylıkken nasıl tüketilmeli? anne sütünün yanında ne kadar katı gıda verilmeli? Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Başak Namdar Çelikkan bebekler nasıl beslenmeli sorusunu cevapladı.

İlk 6 ay

İlk 6 ay sadece anne sütü. Bebek doğduğu andan itibaren doğumhanede emzirme başlıyo ve daha sonra anne sütü sürekli verilmeli. İlk 6 ay anne sütü yeterli ise anne sütü daha sonra ek gıda dönemi başlıyor.

Ek gıda dönemi

Ek gıda döneminde her şeyi vermek yerine tek tek ve en az alerjik olandan en çok alerjik olana doğru gitmek gerekiyor. Her bebeğin yiyeceği yemekler farklıdır. Eğer anne yumurta yiyorsa ve çocuk yumurtaya alerjisi var ise anne yumurta yemeyi kesmelidir.

Bebekler kahvaltıda neler yemeli?

Sebze çorbası, meyve, muhallebiye, yoğurda başladıktan sonra en son kahvaltı verilmeli. Çünkü kahvaltı içerisine alerjik besinler olmaktadır. Çocukta çok fazla alerjik reaksiyon yok ise 10. aydan itibaren yumurta yiyebilir ama ilk başta yumurtanın sarısı verilmeli.

İlgili>>  Hamileler İçin Beslenme Önerileri

İnek sütü ne zaman içmelidir?

Süt 2 yaşından önce kesinlikle inek sütü vermemeyi öneriyoruz. Süt çiğ olmamalı, pastorize işlemlerden geçmiş ve emin olunan sütler verilmeli, süt yerine yoğurt ve peynir tüketmek çok daha faydalı. Süt yiyen çocuk kabızlık ve mide sorunları ile karşılaşabilir. Sütün permente halinden dolayı yoğurdu tercih etmek mide açısından ve zararlı bakteriler açısından çok daha önemli.

Meyve tüketimi nasıl olmalı?

İlk ek gıda başlanıldığında meyveler mutlaka rendeden geçirilmeli ve ilk olarak asitli olandan değilde daha çok yumuşak meyveler verilmelidir. Blender kullanmamız gerekiyor, vitamini öldürme açısından hem de blender meyvelerdeki pütürü aldığı için bebek yutkunmayı öğrenemeyebilir. İlk başta çocuk çıkaracak istemeyecek ama yine de bebeğe diğer yiyecekler verilmeli.

Hangi gıdalara öncelik verilmeli?

Patates çocukların çok sevdiği bir yiyecek kızartma yerine fırında hazırlanmalı. Patetes püresi olabilir. Sebze çorbasının içerisine patates doğranmalı. Çayın bebek beslenmesinde yeri yok, çay yerine ıhlamur tercih edilmeli. Zencefil bebeklerde öksürüğe iyi gelmekte zencefil tercih edilmeli. Peynir kalsiyum oranı olarak sür ve yoğurttan çok fazladır, krem peynir yerine diğer peynirle tercih edilmeli. Domates tercih edilmeli, domates çok güçlü bir antioksidan. Bu yiyeceklerin hepsi mevsiminde yetiştirilen besinler olmalı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç