Basur (Hemoroid) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yolları Nelerdir?


 

Didem Öncel YakarGenel cerrahi uzmanı Dr. Didem Öncel Yakar, hemoroid  belirtileri, tedavisi ve evreleri hakkında bilgi verdi.

Hemoritler tüm sağlıklı insanlarda bulunan sindirim sisteminin en son bölümünün toplar damarlarını içeren yastıklardır.

Hemorit kimlerde görülür?

Hemorit tüm bireylerde görülebilir. Bir takım faktörlerin hemorite yatkınlığına biliyoruz. Bunlar ileri yaş, gebelik gibi karın içi basıncın artığı durumlardır. Kabızlık gibi sürekli ıkınma ile makat bölgesini zorlayan kişiler, uzun süre ayakta duran ve yolculuk yapanlarda hemoroit biraz daha fazladır.

İç hemoroit ve dış hemoroit nedir?

İç Hemoroit: Makat bölgesinin en son çıkışında iki santimin daha üstünden, iki santim ve daha yukarısından kaynaklanan hastalık iç hemoroit olarak tanımlanır.

Dış Hemoroit: Son iki santimlik olan bölümün üzerinden kaynaklanıyor ise buna halk arasında hitap edildiği dış hemoroit hastalık denir.

Her ikisinin de şikayetleri ve tedavileri az da olsa farklılık gösterdiği için böyle bir ayrım gerekir. İç ve dış hemoroit hastalıkta genelde makatta şişlik, kanama ağrı, kaşıntı, akıntı gibi şikayetler görülebilir. Dış hemoroit hastalıkta ise şişlikler makat dışındaki daha dışa yakın olduğu için özellikle buraya pıhtı oturması gibi üzerinde ağrı lifleri de içermesinden dolayı dar şiddetli bir ağrı vardır.

Hemoroitin evreleri nasıldır?

İç hemorot hastalık tıbbi olarak 4 evreye ayrılır.

Birinci evre; ıkınma ile yastıklar kanalın içerisine doğru şişer ve hastada huzursuzluk meydana gelir.

Evre iki de dışkılama sarısı ıkınma ile yastıkçıklar makatın dışına doğru çıkar, ancak ıkınma sonrası kendiliğinden anal kanala geri döner.

Üçüncü evrede makat dışkılama ve ıkınma sırasında çıkar ancak içeri girmesi için hastanın el ile manüel olarak müdahele etmesi gerekir.

Dördüncü evre en ileri evredir artık yastıklar tamamen dışarı çıkmış herhangi bir müdaheleye rağmen içeri girmez durumdadır.

Hemoroitin tanısı nasıl konur?

Hastalar bize genelikle makattan kanama, ağrı, dışkılama sırasında zorluk bazen kaşıntı, bazen de akıntı şikayeti ile gelirler. Genellikle hastalıklar görüştüğümüzde kronik kabızlık derecesine bakara müdahele etmeden dahi tanı koymak mümkündür.

Esas tanıyı cerrah makat bölgesinin hem gözle hem de parmak ile muayenesi ile görebilir ve hissedebilir. Muayene sonrasında yüzde 90’a kadar tanı konur.

Hemoroidden korunmak için neler yapılabilir?

• Liften zengin gıdalarla beslenilmeli ve gerekirse diyete lif ilavesi yapılmalıdır
• Dışkılama sırasında ıkınmaktan kaçınılmalıdır.
• Kabızlıktan korunulmalıdır.
• Ayrıca hemoroid oluşumuna yol açabileceğinden uzun süren öksürük, ağır kaldırma gibi ıkınmaya yol açan etkenler de ortadan kaldırılmalıdır.
• Alkol, acı biber ve baharatlı gıdalardan sakınılmalıdır.
• Uzun süre hareketsiz olarak oturulmamalı ya da ayakta kalınmamalıdır.
• Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Günde uyku dışında geçen her saat başına 5 dakika yürünmelidir. Uzun süre oturmanın hemoroid oluşumu ile ilgisi vardır.
• Yeterli miktarda su içilmelidir. Suyun çay, kahve gibi içeceklerle karşılanması yoluna gidilmemelidir.
• Büyük abdestten sonra rahatsızlık oluyorsa ılık suyla oturma banyosu yapılmalıdır.

Hemoroitin tedavisi nasıl olur?

Evresine göre tedavi edilir, evre 1 ve evre 2 hastalarda çok şiddetli kanama var ise eğer o zaman bant ligasyon yöntemi, skrill terapi gibi bir takım basit yöntemler uygulanabilir. Evre 3 ve evre 4′ standart cerrahi uygulanır.

Longo yöntemi ile bahsedilen hemoroitin tamamen alınması şeklinde bir tedavisi de bulunmaktadır.

Cerrahi Yöntem

Basur hatalığının ileri aşamalarında gerekmektedir. Tıbbi müdahalenin yetersiz kalması sonucu uygulanır. Kriyoşirüji yöntemi uygulanmaktadır. Sıvı azot ve ya azot protoksitle birlikte dondurucu bir alet kullanılarak basur memeleri çıkarılmaktadır. Ancak kriyoşirüjünün uygulanma alanı biraz kısıtlıdır. Çünkü bu tedavi yöntemi fazla büyümemiş ve iltihaplanmamış basurda etkilidir. Bu tedavi hastanede kalmamızı gerektirmemektedir. Ağrısız ve sızısız bir cerrahi müdahaledir. Fakat bir kaç gün ishal olmamıza neden olabilmektedir.

Bunun yanında Hemoroidektomi denilen bir tedavi yöntemi daha vardır. Tıbbi tedavinin yetersiz kaldığı alanlarda uygulanmaktadır. Ağrı, kanama gibi sıkıntıları olan hastalar için uygundur .Ameliyat sonrası hasta ağrı çekmektedir. Hastanede bir kaç gün yatmayı gerektirmektedir.Ancak ameliyat etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrasında hasta kendine dikkat etmelidir.

Hemoroit hastalarının beslenmede dikkat etmeleri gerekenler nelerdir?

Erken evre hemoroit hastalıkta evre 1 ve evre 2 hastalıkta hemen cerrahi tedav önermiyoruz. Bu hastalar ıkınmaktan ve kabızlıktan kaçınarak, dışkı yumuşatıcı kullanarak ve özellikle beslenmelerine dikkat ederek kendileri uzun süre ciddi septom olmadan yaşayabilir.

Bol miktarda sıvı alınması, lifli gıdanın bol tüketilmesi, yoğur yenilmesi, bol miktarda meyve ve sebze tüketilmesi ile dış kıvamının yumuşatılması ve buna bağlı olarak ıkınmanın azaltılması.

Hemoroit rahatsızlığı ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Standart olarak hemoroitte 3 pakemiz bulunmakta bu 3 pake birden cerrahi olarak alınırsa hemoroitin tekrarlaması mümkün değildir. Bazı durumlarda anal kanalı aşırı daraltmamak adına 3 pakeye müdahele edilmediyse sıkıntılı olan pakeler alınıp geri kalan pakenin uzun vadede tekrar hemoroit rahatsızlığı ihtimali vardır.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç