Başkanlık sistemi ve kuvvetler ayrılığı


başkanlı sisemi

abdurrahman erenİstanbul Üniversitesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Eren, başkanlık sistemini ve kuvvetler ayrılığı konuları hakkında bilgi verdi.

Kamuoyunun başkanlık sisteminin ne olduğu hakkında kafası karışık

Kamuoyundan bu sistemlerin ne olduğu hakkında kafa karışıklığı var. Çin’de başkanlık sisemi var diyorlar, Çin’de zaten başka parti yok, o yüzden sosyalist devletleri bir yere bırakıyoruz. Biz şu anda liberal ülkeleri konuşuyoruz. Liberal ülkereler bakarsak yarı başkanlık, başkanlık ve parlemamto sistemi var. Eğer egemenlik bu sistemlerde paylaştırılmışsa, bunların hiçbirinin birbirinden üstünlüğü yoktur teorik olarak. Serbest seçimler varsa, temel hak ve hürriyetler güvence altına alınmışsa, kuvvetler ayrılığı varsa, serbest seçimler varsa, ister başkanlık, ister yarı başkanlık olun bu sizin demokratik olarak hiç fark etmez.

İlgili>>  Başkanlık Sistemi Mi Geliyor

Başkanlık sistemi bir ülkeyi güçlü yapmaz

Dünyanın en demokratik ülkere baktığımızda 167 ülke demokrasi ülkelerine tabi tutulduğunda orada ilk 25 ülke tam demokratik ülke. Bu 25 ülke içerisinde 3 tane başkanlık sistemi var. Dünyanın en demokratik ülkesi ise Norverç, Norveç ise parlementer, krallıktır. Bu araştırmaya göre 52 ülke otoriter rejimdir. Dolayısıyla bu sistemleri demokratik bir düzeye oturturursanız işler yürür.

AB dünyanın en gelişmiş ülkelerine sahip bir oluşum ama AB içinde bir tane bile başkanlık sistemi yok. Başkanlık sisteminde lider, halkın seçtiği başkandır, parlementer sistemde lider başbakandır. Amerika’yı güçlü yapan başkanlık sistemi değildir, bu sistem bir ülkeyi güçlü yapmaz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç