Başkanlık Sistemi Neden Olmaz


Akif HamzaçebiChp Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi Başkanlık Sistemi neden olmaz sorusunu cevapladı.

1982 anayasasının yarattığı bir rahatsızlık var

Erdoğan Amerika’yı örnek veriyor ama onun istediği Amerika’daki sistem değil. Hatta zavallı Obama diyorlar, Obama istediği valiyi atayamaz yargıya karışamaz. Parlemontoyu fesh edemez. Türkiye’de olmak istenilen başkanlık sistemi Recep Tayyip Erdoğan usulü başkanlıktır. Erdoğan istiyor ki parlemantodaki milletvekillerini de ben belirleyim, parlementoyu istediğim zaman fesh edeyim ve bütün bürokratları ben atayım, anayasa mahkemesi üyelerini ben atayım. Güç bende olsun istiyor. 1982 anayasasının Türkiye’de yarattığı bir rahatsızlıktır bu.

Özal başkanlık istedi fakat olmadı, sayın Demirel başkanlık sistemi olması lazım dedi. Çünkü 82 anayasası öyle bir başbakanlık sistemi yarattı ki yetki hükümette. Başabakan olan kişi oraya çıktığında anlıyor ki yetki hükümetin, yetkiyi kendisi kullanmak istiyorlar.

İlgili>>  Başkanlık Mı? Tek Adamlık Mı?

Cumhurbaşkanı’nın dayatması var

1982 anayasasının modeli yanlıştır biz Cumhurbaşkanı’nı halka seçtirerek daha ileri taşıdık, Erdoğan daha ileriye taşıyarak başkanlık sistemi istiyor. Bir istediği şeyde var başkanlık kararnameleri ile ülkeyi yönetmek. Hiç bir ülkede yok bu özgürlükleri boğacak yok olacak bir yönetimdi.

Bilim adamlarının yayınladığı bildiri de çok özel bir şey var. Başkanlık sistemini savunabilirsin ama senin yöntemin yanlıştır, sen tarafsızlığı bir kenara bırakarak 400 milletvekili istiyorsun, burada tarafsızlık çiğneniyor. Cumhurbaşkanı’nın dayatması var şu anda.

Ak Parti 400 milletvekili alamaz böyle bir ihtimali görmüyorum giderek eriyen bir parti var. Türkiye’nin önünde başkanlık sistemi diye bir problem yoktur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç