Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalı


zafer akıncıDr. Zafer Akıncı, başarılı olmak için nelere ihtiyaç olduğunu ve nelerden yardım alınacağını yorumladı.

Başarı nedir? sorusuna farklı cevap veriliyor. Klinik anlamda başarı; tutarlı bir hedefe planlanmış zaman ve etkinlikler ile birlikte ulaşabilme kapasitesidir. Başarı eşittir tutarlı bir hedefe ulaşabilme kapasitesidir.

Başarı tekrar ediyorsa başarıdır

Başarıyı ikiye ayrın bir tutarlı hedef belirleme. İkincisi ise o hedefe ulaşabilme kapasitesi. Başarıyı alt bacaklara ayırdığımızda tutarlı hedef, plan ve program, Sürdürülebilirlik. Eğer sürdürülebilirlik yok ise biz buna başarı değil şanstır. Başarı tekrar ediyor ise başarıdır.

Herkesin hayatında fırsat vardır, sizinde önünüze benim de önüme fırsatlar gelmiştir. Burada doğru nokta; fırsatları değerlendirebiliyorsanız şanstır, değerlendiremiyorsanız şansızlıktır. Fırsatı değerlendirebilmek için kişinin kafasında tutarlı hedef olması lazım. Yoksa yolda bulduğu hedef bir işe yaramayacaktır.

İlgili>>  Sevgililer Günü Bir Pazarlama Taktiği Mi?

Gaza gelmek ile motivasyon arasındaki fark

motivasyon

Herkesin mantığı şu; hocam ben kendimi başarılı hissedemiyorum diyorlar, hedeflerimin bir kısmına ulaştım bir kısmına ulaşamadım diyorlar. Burada hedefte tutarlılık sorunu var. Motivasyon denilen şeyi gaza gelmek olarak anlıyorlar.

Hedefiniz tutarlı değilse zıpladıktan sonra düştüğünüzde kalçanızı kırarsınız. Hedef tutarlılığı esastır. Çocuklar sınavlara giriyor sınava girdiğinde hedefi Boğaziçine girmek ama çocuğun kapasitesi o kadar değil. Bu çocuğa Boğaziçi hedefini koymak zulümdür. Çünkü ulaşamadığında olan özgüvenini kaybedecek.

Hedef var ise ve kişi buna inandırıldıysa hayal kırıklığını durduramazsınız. Bizim hedefte iki sorunumuz var ya aşırı gaza gelip yüksek hedef koyuyoruz. Ya da özgüvensiz hiç hedef koymuyoruz. Kişi kendine objektif bakamıyor, gaza getiriliyor ve kişi ileri de başaramadığı zaman hayal kırıklığı içerisine düşüyor. İlk başarısızlıkta ben iğrenç birisiyim, başarısızım deniliyor. Bu kaybetme anı kişiye mahvediyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç