Baş Dönmesi Neden Olur?


 

 

Baş dönmesinin sayısız nedeni vardır. Nörolojik, kulak burun boğaz, dahiliye veya kardiyolojik nedenler bunlar içerisinde sayılabilir. Hastalık öyküsü baş dönmesinin şekli ve süresi, beraberinde gözlendiği rahatsızlıklar ile doktor tanıya yaklaşmaktadır.

Nörolojik nedenler: Beyin sapında denge sinirinin çekirdeklerinin yer aldığı veya beyinciğin yer aldığı bölgede bulunan damar tıkanıkları, kanamalar ya da iltihabı hastalıklar baş dönmesi ve denge bozuklukları en önemli denge bozukluklarından birisidir.

Kulak burun boğaz nedenli baş ağrıları: İç kulaktaki bazı yapılar önemlidir, iç kulakta denge ortamı bulunmaktadır, kulak içi sıvının iltihap kapması baş dönmesine neden olmaktadır. Sıvının basıncındaki değişimler ya da buradaki kanalların içerisindeki kristallerin yer değiştirmesi de şiddetli baş dönmelerine neden olmaktadır.

Tansiyonun neden olduğu baş dönmeleri: Tansiyonun yükselmesi ya da düşmesi baş dönmesine neden olmaktadır. Baygınlık hissi, dengesizlik hissi baş dönmesine neden olmaktadır.

Baş dönmesi bir çok hastalık ile bir çok branşı ilgilendiren önemli bir bulgudur.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç