Bariyer meydanı


Taksim ve çevresine yerleştirilen polis bariyerleri, dün sabahtan itibaren dizildi. Taksim Meydanı ve çevredeki yollar, dün yaya geçişlerine kısmen kapatıldı. Meydan bugün ise tamamen kapatılacak. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Taksim Meydanı’nda etkinlikler kapsamında sadece çelenk konulmasına izin vereceklerini belirterek, “Yalnız o gün sembolik olarak işçi temsilcilerimizin veya siyasi parti temsilcilerimizin çelenk ve çiçek koyarak Kazancı Yokuşu’nda anma imkânı tanınacak. Onun ötesinde herhangi bir faaliyet olmayacak” dedi.

İstanbul genelinde 62 TOMA görev yapacak. TOMA’ların 3’ü ‘Ejder’ olarak adlandırılıyor. Bunlar su topu atabilen son model TOMA’lar.

1 mayıs

Başbakan Davutoğlu: Ben de karanfil bırakacağım

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs kutlamaları kapsamında temsili grupların Taksim’e karanfil bırakabileceğini belirterek “İlk fırsatta ben de gidip bir karanfille vatandaşlarımızı anacağım inşallah” dedi. Davutoğlu, Ankara Spor Salonu’nda Karayolları İşçileri ile Buluşma Toplantısı’nda şunları söyledi:

 

polis

 

1977’DE ÖLENLER İÇİN TAZİYE

“1 Mayıs 1977’de Taksim’de hayatını kaybeden vatandaşlarımız için taziyelerimi sunuyorum. O kara bir gündü. O gün Türkiye’yi kaosa yöneltmek isteyenler devreye girdiler ve kanlı bir pazarın yaşanmasına sebebiyet verdiler. Yarın (bugün) meydanlara çıkacak olan bütün işçilerimizi, bir daha bu ülkenin kutuplaşmalara, gerilimlere sahne olmaması için omuz omuza vermeye davet ediyorum. Taksim’e anmak için gidecek sembolik nitelikteki gruplar karanfillerini koysun sonra da gitsinler İstanbul’da yasal olarak gösterilen meydanlarda istedikleri kadar kalabalıkla özgürce 1 Mayıs Günü’nü kutlasınlar. İlk fırsatta ben de gidip bir karanfille vatandaşlarımızı anacağım. 1 Mayıs’ta hayatını kaybeden o vatandaşlarımızın hatırasını istismar ederek kim marjinal gruplar eşliğinde molotofkokteyli ya da araçlar kullanarak şiddet ortamına ülkeyi götürmek isterse, bilinsin ki kamu düzeninden taviz verilmeyecektir. Sadece hükümet olarak biz değil, kamu düzenini korumakla görevli yetkililerimiz değil, ey aziz işçilerimiz hep beraber fırsat vermeyeceğiz değil mi?”

İlgili>>  1 Mayıs kan ve emek ile kazanılmış bir mücadelenin bayramıdır

1 mayıs.

‘1 Mayıs basın kartı’na yasak

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC), daha önce toplumsal olaylarda, fiilen gazetecilik yapan ancak sarı basın kartı taşımayanların polisle sorun yaşaması üzerine, İstanbul Valiliği ile yapılan görüşmelerin ardından geçici görev kartı çıkarma kararı aldı. Bundan yararlanmak isteyen medya kuruluşları, 1 Mayıs gösterilerini izleyecek sarı basın kartı bulunmayan gazetecilerin bilgilerini TGC’ye iletti. 486 kişi için, 1 Mayıs basın görev kartı hazırlanarak teslim edildi. Ancak İstanbul Valiliği, yapılan anlaşmaya rağmen, kart verilen gazetecilerin listesini istedi. Bu listenin verilmemesi halinde de sadece sarı basın kartlarının geçerli olacağı belirtildi. TGC yönetimi listeyi vermeyince, 1 Mayıs görev kartları kullanıma girmeden yasaklandı.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç