Baransu, Muhalif Gazeteci Olduğu İçin Tutuklandı


sercan sakallıMehmet Baransu’nun avukatı Sercan Sakallı, Baransu’nun haksız yere tutuklandığını öne sürdü ve karara itiraz ettiğini adliye önünde yaptığı basın açıklamasıyla açıkladı.

Baransu tamamen hukuksuz bir şekilde içeride

Müvekkilimiz Mehmet Baransu daha önce takipsizlik kararından dolayı günlerdir hürriyeti elinden alınarak adeta esir alınmış durumdadır. Devletin gizli belgeleri ile tutuklanan Baransu’ya evvelce takipsizlik kararı verilmiştir.

Aynı konuda aynı suçluma ile aynı kişi hakkında soruşturma, gözaltı kararı verilemez. Bunlar birer tutuklama değil esir almadır. Esir alının Baransu gizli belgeleri yayınlamakla suçlanarak Türkiye’deki gazetecilik faaliyetlerini gözetim altına almanın ilk adımı atılmıştır. Tamamen hukuksuz biçimde Metris Cezaevinde bulunan Baransu için gerekli itirazlarımızı yaptık.

İlgili>>  Medyada her dönemde taraflar değişiyor

Baransu gizli belgeleri açığa çıkardığı için tutuklanmadı

Baransu derhal serbest bırakılmıştır. Biliyoruz ki sorumlular mutlaka yargılanacaktır. Hukuksuzluklar devam etmektedir. Baransu’nun evinde 10 saat arama yapanlar paniğe kapılmış ve delil üretme telaşına girmişlerdir. Baransu’nun 3 yıl önce boşandığı eşi maalesef bu sürece dahil edilmiştir. Sahte isimle ihbar yaptırılmış tarafımıza izin verilmeden gizli kapaklı aramalar yapılmıştır.

Baransu’nun ikameti ve işyerinin dışında başka bir yeri yoktur. Bulunan deliller kimin ikamet etiği yerde bulunduysa sorumlusu odur. Baransu’yu bağlamamaktadır. Bu aramada tarafımıza haber verilmemiştir dolayısıyla bulunan deliller geçersizdir. Baransu’nun tutuklanması balyoz davasında ve gizli belgeleri açığa çıkarmaktan değil muhalif gazeteci olduğu için tutuklanmıştır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç