Balın Faydaları Nelerdir?


 

Balın 1 gramında 3.5 kalori vardır. Normalde balı çay şekerinden ayıran en büyük özellik sindirilmeden kana karışmasıdır. Bal 3000 yıllık bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

  • Bal en çok enfeksiyon rahatsızlıklarında özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Bu etkiyi sağlamasındaki mekanizma yüksek oradan şeker içeriğinden kaynaklanmasıdır.
  • Solumun sistemini bal kaplayarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bu özelliği ile aynı zamanda mide sağlığı için çok önemlidir, midenin iç tabakasını kaplayarak mideye faydası büyüktür.
  • Yapılan çalışmalarda balın antiseptik ve antimikrobiyel özelliğe sahip olduğu ortaya çıkmıştır ve bu özellik yüksek şekerden kaynaklanmaktadır. Bal bu özellikleri sağlaması için doğal üretimi çok önemli. Doğal üretilmemiş bal bu özellikleri ya da sağlığımıza olumlu etki etkilememektedir.
  • Bal şeker hastalarına önerilmez. Şeker hastalarında istenilen şey kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi, kan tüketildiğinde kan şekeri bir anda hızlı bir şekilde yükseldiğinden şeker hastalarına bal önerilmez.
  • Eğer kişi çok yüksek aktivitede bulunmuyorsa ve büyüme çağında değilse her gün bal tüketmeye gerek yoktur. Hafta sonu iki tatlı kaşığı bal tüketmek yeterli olacaktır.
  • Balın öksürük kesici olarakta bir çok ilacın yapısında kullanıldığı ya da doğal olarak öksürük ile ilgili rahatsızlıklarda tedavi edici olarak kullanıldığını görüyoruz.
  • Ülser tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise bal Ph’ı uygun olduğundan midede asit ortamda kaplayıcı etki oluşturmaktadır. Mideyi rahatlandığı bilinmektedir. Bu nedenle halk arasında yaygın olarakta mide rahatsızlıklarında genellikle bal kullanılır.
  • Yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlamak. 1981 yılında dünya sağlık formu tarafından öneriliyor. Aynı zamanda eczacılık dergisinde 1982 yılında yayınlanmıştır. İshal gibi rahatsızlıklara, bazı ağız içi enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç