Bakış Açımız Hayatımızı Nasıl Etkiler


Türkiye

aşkım kapışmakDavranış bilimleri uzmanı – Yazar Aşkım Kapışmak beynin yapısını, bakış açımızı ve psikolojimizi değerlendirdi.

Beyin genellemeleri sevmez, genellemelerden sonra kendi gerçeklerimizi yaşarız. Deneyimlerimizden sonra aşk böyle, hayat böyle, insanlar böyle deriz. Beyin aynı zamanda yaşadığı olaylara anlam vermeye ve onlara başlık atmayı sever ve daha sonra beyin düşünmeyi bırakır. Düşünmeyi bıraktıktan sonra beyin tembelleşir ve artık alternatif bir şey üretmez. Beyin önceden düşündüğümüz şeylere başlık attığı için artık rahatlıyor bir anda.

Bir insan alternatif düşünme üretmezse hep aynı olmaya başlar, kendi dünyası içinde çoğu insana bakın bir sürü şey yaşarlar, evin bir köşesinde yaşarlar, takıldıkları mekan bellidir ve yeni insan tanımak istemezler.

İlgili>>  Bilişsel Psikoloji Nedir?

Eğer bir ay içinde bulunduğunuz yerler 3 yeri geçmiyor ise sizin beyninizde düşündüğünüz şeyler bu kadar rakamı geçmez aslında. Bütün düşündüğümüz ürettiğimiz bakış açısı aynı kalır. O yüzden derler ki insanlar, kıyas malzemesi artırmak için daha başka insanlar ortamlar, başka yollar bulmak için bakış açınızı değiştirmesi lazım. Hep aynı ortamlar bulunduğumuzda bu sefer beynimiz her şeye etiket buluyor.

İnsanlar genelde başkalarının hayatlarına yardımlaştıkça iyileşir. Bir eksiklik ve zayıflık yanı varsa başka insanların zayıflıklarını karıştırarak iyileşir. Depresyona kapıldığımız zaman yalnızlığı tercih ederiz. Bizler başkalarının fazlalıklarını gördükçe egomuzu besleriz. Başkalarının eksikliklerini gördüğümüzde ruhumuz yükselir. Bir bakarız ki ne niyetle baktıysak o döner dolaşır bize geri döner.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç