Babalar Gününün Ortaya Çıkış Hikayesi


Evimizin direği ve hayatımızda büyük önem arz eden babalar günü tüm dünyada haziranın 3. pazar günü yani 21 haziran’da kutlanıyor.

1990 yılında Washington’da 6 çocuğunu tek başına büyüten ve hayatını çocuklarına adayan baba William Smart sayesinde olmuştur. Doğum sırasında annelerini kaybeden çocuklara tek başına William babalık yapmıştır. Ahde vefa gösteren 6 çocuğundan biri olan Sonara Bruce Dodd babasının doğum tarihi olan 5 haziran gününün babalar günü olarak kutlanması için çalışmalara başlamış,ancak o tarihe yetişemediği için 21 hazirana ertelenmiştir.

Böylelikle babalar Günü ilk kez, 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Daha sonra yavaş yavaş ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmaya başlamıştır. 1966 yılına gelindiğinde o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl 21 Haziran Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını belirten bir bildiri yayınladı.

O günden bu güne kadar tüm dünyada yaygınlaşan Babalar Günü, 21 Haziran Pazar günü kutlanmaya başlandı. Çeşitli hediyelerle, eğlencelerle kutlanan Babalar Günü, çocukların babalarına sevgilerini göstermeleri için özel bir gün. Birçok duyguyu tek bir başlık altında toplayan Babalar Günü tüm dünya çocukları tarafından her yıl kutlanmaktadır.
21 Haziran sembolik olarak babalar günü olsa da Unutmayın ki bir gün değil, her gün babalar günüdür.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç