Aydın Tavrı Nasıl Olmalı


enver ayseverGazeteci yazar Enver Aysever, aydın tavrını tanımladı ve Türkiye’deki aydın tavrı hakkında yorum yaptı.

Aydın tavrını tarif etmek gereklidir, her düşünsel zengini her bilgi birikimi olanın aydın tavrı olmadığını biliyoruz. Gazetecinin tamamı da aydın tavrını göstermek zorunda değildir. Aydın tavır nedir diye düşünmek lazımdır diye düşünüyorum. Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi yarı aydınlardır, yarı aydınlar şudur; yarı aydınları çok kabaca yetmez ama evet sürecinde gördüğümüzü düşünüyorum. Aydın dediğimiz kişi bazen tek başına doğru söylemeyi de göze alan kişidir. Yığına katılmaz çünkü bazen toplumun tamamı bir akıl tutulması yaşayabilir. Bazen toplumun tamamı bilerek ya da isteyerek intihar etmek isteyebilir.

İlgili>>  Nazım Hikmet Ran Kimdir?

Türkiye’nin bu kadar küresel kapitalizmin peşinde olması, orta sınıfın cebine giren üç kuruş ile kalkındığını zannetmesi ve bu yüzden alkışlaması siyasal iktidarı bunları gördük.

O aydın tavrı rüzgara karşı tek başına yürümektir. Nazım Hikmet kurtuluş savaşına katılmak için anadoluya giderken Bolu’ya gider ve öğretmenlik edecekler. Tek başına o kentte öldürülme pahasına masaya vurur ve tepkisini koyar. Tevfik Fikret’in gerçek oğlu Nazım Hikmet’tir denir. Daha sonra ise Uğur Mumcu’dur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç