Ayak Sağlığı Önemi


 

selim muğrabiAyak sağlığı uzmanı Opr. Dr. Selim Muğrabi, ayağımıza nasıl sağlıklı bakarız ve ayak sağlığımızı nasıl koruruz hakkında bilgiler verdi.

Ayak sağlığımız için ne yapmalıyız

Ayaklarımız çok dayanıklı ve iyi organlar ancak ayak yapımızı bozacak ayakkabılar giydiğimizde bu yapıyı zamanla bozuyoruz. Ayak ile bütün problemlerde erken tedavi yöntemlerini tercih etmeyecek olursanız, bel ve dizde çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

Uygun ayakkabı şu şekilde olmalı: Önünün yuvarlak olması, topuğun ise 3 santim olması yeterlidir. Ayağınız ayakkabıyı giydiği zaman size yardım etmesi lazım. Ayağımız yaylanarak hareket eder ayakkabı da buna yardımcı olması lazım.

Hasta ayağında problemi önemsemiyor ve en son evreye geldiğinde bize geliyor, biz istiyoruz ki en başta bize gelsinler. Her şeyden önce bir ayak cerrahi uzmanına başvurun ve ona göre ayakkabı alın. Uygun ayakkabı aldığınızda zaten hastalıkların ve sorunların önüne geçiyorsunuz.

Başparmak ameliyatı ve sonrası

Yapılacak ameliyat tek bir ameliyat değil, herkese göre değişir. Ameliyat sonrasında hastanın iki ay sonra eski yaşantısına dönebilir. Hastaların unutmaması gereke şey iki hafta dinlenmesi gerekli. Ayak ameliyatından sonra ayak şişer ve terlik giymesi gerekli. Ameliyat ve sonrası başarılı ise iyileştikten sonra ömür boyu çok rahat geçebilir. Diğer parmaklar bozulmadan bize gelirlerse bizim için ve tedavi için çok önemli.

Koşu bandını ve yürüyüş bandını sadece ısınmak için kullanılabilir ama unutmamak gerekiyor ki koşu sporunun yapılacağı yer dışarısıdır.

Yüksek topuk zararlı mı?

Hanımlar daha etkileyici olduğu için yüksek topuklu ayakkabı tercih ediyorlar işte tamam kullanın ama işiniz bittiği zaman ayakkabınızı değiştirin. İş yerinizde aktif olmadığı için topuklu ayakkabı giyilebilir ama topuklu ayakkabı ile alış veriş merkezlerine 45 dakika gezdiğiniz zaman ayaklarınız zaten ağrımaya başlar. Doğru yerde doğru ayakkabı kullanmak çok önemli. Yüksek topuklu ayakkabılarda arka yükselirken önün de desteklendiği ayakkabı seçiniz.

Babetler çok düz oldukları için bu konuda sıkıntımız var ayağımızın desteği isteği var ve babetler bunu karşılamıyor. Bizim için en ideal ayakkabı arkanın desteklendiği bir ayakkabıdır.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç