Ayak Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?


 

Ayak burkulmasının tedavisinde kararı vermek için hasarı bilmek lazımdır. Hasar tespiti yapıldıktan sonra eğer basit bir yumuşak doku ödemi ve az ağrılı bir durum söz konusu ise kemik ve bağlar sağlamsa dinamik tedavi ile günlük yaşantıyı bozmadan rahatlıkla tedavi edilebilir. Sık aralıklar ile soğutma kaydı ile basit bir elastik bandaj veya çorap yeterli olur.

Bağ hasarı var ise bağdaki bu hasarın derecelendirmesini yapmak lazım. Basit bir gerilme veya uzama şeklinde ise dinamik tedavi rahatlıkla yapabilir.

Ciddi bir kopma var ise hareketi engellemeyi gerektiren bir tedavi gerekebilir. Ama bir kırık söz konusu ise o zaman çoğunlukla mutlaka bir tespit gerekir veya kırığın tipine göre ameliyat gerekir. Kırıkla bağ yaralanması iç içe ise çoğu zaman ameliyat gerekir.

Ayak bileğinde bir yaralanma olduğunda tedaviye karar verdiren en önemli unsur hasarın tipi ve derecesidir.

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri

Ayak bileği burkulmalarının belirtileri burkulmanın derecesine bağlı olarak değişir. Ayak bileği burkulmalarının bazı belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Şişme
 • Morarma
 • Rahat hareket edememe
 • Ayak üzerine basmakta zorluk çekme
 • Kaza anında patlama veya yırtılma sesi duyulması

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak bileği burkulmasında hemen tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu, ayak bileğinin iyileşmesinin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Tedavi için farklı doktorlara gidebilirsiniz. Bazı insanlar kendi doktoruna gitmek yerine hastanelerin acil bölümlerine gidebilir.

1. Kendi Kendine Bakım
Yaralanmadan sonraki ilk 48 -72 saat içinde yapılması gereken ve önemli olan prosedür vardır. Birçok ciddi olmayan burkulmalarda bu prosedür iyi gelen sonuçlar vermiştir. Bu prosedür şöyle açıklanabilir:

Korunma: Ayak bileği tekrar incinmekten korunmalıdır. Ayak bileğini korumak için esnek destek, ayak bileği bantı ya da sabitleyici destek kullanılabilir.

Dinlenme: Ayak bileği iki – üç gün dinlendirildikten sonra kasların güç kaybetmemesi için tekrar eski şekilde hareket ettirilmeye başlanmalıdır.

Buz Tedavisi: Yaralanan bölgeye, şişi indirmek ve morluğu gidermek için buz torbası veya havluya sarılmış buz uygulanır. Buzun cilde zarar vermemesi için doğrudan deriye temas ettirilmemesi gerekir. Buz tedavisi genelde şişmeye iyi gelir.

Sararak Aynı Pozisyonda Kalmasını Sağlama: Ayak bileğini sargı beziyle sararak sıkıştırın. Bu, burkulan bileğe iyi bir destek olacaktır ve şişmesini engeller. Bandaj ayağı çok sıkmayacak şekilde bağlanmalı ve gece yatmadan önce çıkarılmalıdır.

Kaldırma: Burkulan ayak şişmeyi kontrol altında tutabilmek için kalp hizasından yüksekte tutulmalıdır. Ayak destekli bir biçimde şişlik ininceye kadar mümkün olduğunca yüksekte tutulmalıdır.

2. Burkulmadan Sonraki İlk 72 saat Yapılmaması Gereken Şeyler

Sıcaklık: Sıcak torba, sıcak su şişesi veya ısıtıcı kremler burkulan ayaklarda kullanılmamalıdır. Ayrıca saunalardan ve sıcak banyolardan uzak durulmalıdır. Sıcaklık, kanın burkulan bölgeye akmasına sebep olur ki bu da buzun kullanmanın yaptığı etkinin tam tersidir.

Alkol: Alkol içmeyin. Çünkü alkol, ayak bileği etrafında kanamayı ve şişmeyi artırır. Ayrıca iyileşme sürecini de yavaşlatır.

Yorucu ve ağır egzersizler: Bu tarz aktiviteler daha fazla zarara sebep olabilir.

Masaj: Masaj, kanamayı ve şişmeyi artırabilir.

3. İlaçlar
Parasetemol gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, burkulan ayağın verdiği ağrıyı azaltmakta kullanılabilir. Doktorlar parasetemolün yanında kodein de yazabilir. Burkulmadan 48 saat sonra doktorlar, burkulan ayak bileğinin etrafındaki şişmeyi azaltmak için ibuprofen tavsiye edebilir. Bu ağrı kesiciler ayak burkulmasına iyi gelir.

4. Egzersiz
Ağrınız dayanılır olduğunda hafif egzersiz yapmaya başlayın. Egzersiz, tutukluğun giderilmesine ve ayak bileğinizin her yöne hareket etmesine yardımcı olur.

5. Hastane Tedavisi
Eğer ciddi ayak burkulması yaşadıysanız, doktorunuz ayak bileğinizi kısa süreliğine sabitlemenizi tavsiye edebilir (10 güne kadar). Ayrıca doktorunuz diz altı alçı veya sabitleyici takmanızı tavsiye edebilir. Verilere göre alçı veya sabitleyici kullanımı, sargı bezine göre ağrının ve şişliğin azalmasına daha çok yardımcı olur.

6. Fizik Tedavi
Ayakta meydana gelen burkulma daha ciddiyse fizik tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Fizik tedavinin amacı, ayak bileğini hareket etmesini sağlamak, tutukluğu gidermek ve ayak bileği etrafındaki kasları ve eklemleri güçlendirmektir. Bunların sonucunda ayağın tekrar burkulması olasılığı daha düşüktür. Fizik tedavi uzmanı, koordinasyon ve denge egzersizleri ile güç ve hareketliliğin geri kazanımına yönelik egzersizler tavsiye edebilir. Fizik tedavi bir miktar fayda sağlamakla birlikte ayak burkulmasını tamamen tedavi ettiğine dair yeterince kanıt bulunmamaktadır.

Ayak burkulmasına iyi gelen bitkisel öneriler nedir?

 • 1 adet kuru soğanı parçalayarak, 2 bardak zeytinyağının içine koyun. Bunu soğan yumuşayana kadar pişirin. Temiz bir bezin üzerine koyduğunuz karışımı burkulan yere sarın.
 • Un ve zeytinyağını yoğurarak lapa kıvamına getirin. Bununla burkulan ayağınıza masaj yapabilirsiniz.
 • Kenevir tohumunu döverek toz haline getirin. Bunu elekten geçirerek, sütle beraber merhem kıvamına getirin. Masaj yaparak, burkulan ayağınıza ürün.
 • Süt ya da suyla kaynattığınız kuşkonmazı, 3 gün boyunca burkulan bölgeye bağlayın.
 • Zeytin, tuz, soğan ve sarımsağı ezerek, burkulan alana sarın.
 • Ezilen çekirdeksiz üzümü burkulan bölgeye sarın.
 • Çiğ lahana yaprağını burkulan yere sarabilirsiniz. Her 15 dakikada bir yenisiyle değiştirin.
 • Kullanılmamış yarım kalıp sabunu 1 bardak alkolle karıştırın. Merhem kıvamına geldiğinde bir beze koyarak, burkulan ayağınıza sarın.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç