Aslan Kanarya Kartal İsimleri Nereden Geliyor?


Aslan, Kanarya, Kartal simgelerini bu kadar çok kullanmamıza rağmen çoğumuz bu simgelerin neden böyle olduğunu bilmiyor. 3 büyüklerin simgeleri nerdeen geliyor?

Aslan – Galatasaray

galatasaray

Galatasaray’ın aslan simgesi, 1902 doğumlu Nihat Asım Bekdik’ten gelir. Galatasaray macerasına 14 yaşındayken, 1916’da başladı. 8 yıl boyunca Galatasaray futbol takımının kaptanlığını yaptı, 18 kez ise A Milli Takım formasını taşıdı . Aktif spor hayatına 1936 yılında son verse de spor yapmaktan vazgeçmedi. “Aslan” ismini verdiği teknesiyle yarışlara katıldı. 21 Haziran 1972’de hayatını kaybetti. Futbol oynadığı dönemlerde “Aslan Nihat” olarak anıldı ve hayatını adadığı Galatasaray’a kendi lakabını simge olarak bıraktı. İşte, bugün Galatasaray’ın aslan simgesini kullanmasında Nihat Asım Bekdik’in etkisi vardır.

 

Kanarya – Fenerbahçe

fenerbahce

Fenerbahçe’nin simgesi de bir futbolcusunun lakabından geliyor: Uçan Kaleci Cihat Arman. 1939 yılında Fenerbahçe’ye transfer oldu ve 1952’ye kadar takımda oynadı. Sahaya genellikle kanarya sarısı formasıyla çıkardı ve o dönemlerde ligin en iyi kalecisiydi. Bir gün bir maçta 90’a giden topu adeta uçarak çıkarır ve o sırada bir taraftar “Hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu” diye bağırır. Bu kıvılcımla birlikte kanarya benzetmesi zihinlerde yer etmeye başlamıştır. 1952 yılı Fenerbahçe kadrosu ard arda şampiyonluğu kovalar ve kanarya ifadesi basında da yer almaya başlar. O yıllarda iyi işler çıkaran Fenerbahçe’den, gazete manşetlerinde “Sarı kanaryalar yine güzel oynadı” diye bahsedilir. Ve kanarya ifadesi kalıplaşır, zamanla Fenerbahçe’nin simgesi haline gelir. Sarı kanaryaların simgesinde Cihat Arman’ın payı büyüktür anlayacağınız, tabii bir de o ilk kıvılcımı ateşleyen taraftarın.

İlgili>>  Beşiktaş deplasmanda Eskişehirspor'a 1-0 yenilerek liderliği kaybetti

 

Kartal – Beşiktaş

besiktas

Beşiktaş’ın simgesi olan kara kartalın çıkış noktası ise bir taraftarın tezahüratı.1940 sezonunda gençleştirilmiş ve yenilenmiş bir kadroyla birlikte puan farkını açarak liderliğini sürdüren bir Beşiktaş vardır. Ligin bitimine 5 hafta kala, 19 Ocak 1941 Pazar günü Şeref Stadı’ndaki maçta Beşiktaş, Süleymaniye takımına karşı güzel bir oyun sergiler. Maçın ikinci yarısında önde olan Beşiktaş, baskılı oyununu sürdürmeye devam eder. Tribünde bir taraftar, “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar” diye bağırır.Bu tezahüratı yapan balıkçı Mehmet Galin’e binlerce taraftar eşlik etmeye başlar.Gazeteciler de bu durumdan etkilenir ve o günkü 6-0’lık galibiyetten sonra Beşiktaş’ın sembolü “Kara Kartal” olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç