Aşk ve Beyin İlişkisi


oytun erbaşFizyoloji Uzmanı Yrd.Doç.Dr Oytun Erbaş, beyin ve aşk ilişkisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Beyin aşık oluyor, aşkın tanımında bir mutluluk halidir bir güzellik, güzel şeylerin hissedildiği bir duygudur. Beynimiz portakal gibi düşünürsek beynin daha alt kısımları ise yeme içme yürüme davranışı gibi duygular barındırır. Yaptığımız hareketlerden haz alırız ve hayatı sürdürmek için bunları yapmak zorundayız. Aşk, gerçek bir haz oluşturan davranıştır.

 

Aşkın gözü kör mü?

arkadaslik

Diğer taraftan ise aşkın gözü kördür çünkü belli bir nesneye yöneldikten sonra beynimizin diğer kısımları baskılandığı için yavaş çalışıyor.

1950’lerde hayvanlarda beyin deneyi yaparken hayvanlar pedala basarak kendine elektrik veriyor ve beyinde zevk merkezleri canlanmayı başlıyor. Bizim beynimizin zevk merkezi sağ ve sol lobun ortasıdır. Güzel şeyler streslerden kurtulmaktır, stresten kurtulmaya biz haz diyoruz. Aşık olan beyinleri aldık inceledik neresi aktif diye, insan sigara içince, para kazanınca, kuru fasulye yeyince aynı yer aktif oluyor. Bu anlamda aşık olmak bin tane çikolata yemektir. Beyin için ödül ve zevk bir tanedir bölgeleri bellidir. Tutkulu aşklarda sevgilinizi ne kadar seviyorsanız o ödül belgeleri aktif oluyor.

İlgili>>  Beyni geliştirmek için neler yapılmalıdır?

Aşk başlamadan önce korku başlar

kadın erkek

Aşk başlamadan önce korkuyoruz, korku ilgileniriz ama aşkın başlaması için o korku gerekiyor. Bazen korku geçmeyebiliyor insanlar bazen korktukları için aşık oldukların söylemiyorlar. İş korku ile başlıyor, yaşamın devam etmesinin en büyük sebebi korkudur.

Aşk rasyonel düşünmeyi baskılar

arkadas
İki insanın beraberliği için gen özelliklerini sergilemesi lazım, canlılar dünyasında erkekler daha çekici ve renkli. Kadında erkekte bun sergiliyor bu başladıktan sonra sizin bir nesneye bağlanması lazım. İnsanlar doğduktan sonra birinin bakması lazım bu yatırım için doğru bireyi seçmeniz ve o bireyde bağlı kalmalısınız.

Bilinçli beyin dediğimiz alın lobu ve akıl yürütme devreleri vardır, aşık olan insanlarda akıl yürütme bölgesi baskılanıyor ve rasyonel düşünce azalıyor.

Bir annenin çocuğunu sevmesi ile kocasına olan sevgide beynin aynı tarafı aktive olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç