Aşk Türleri Nelerdir?


Aşk değince aklımıza tek bir aşk kavramı geliyor. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişilere göre çiftlere göre aşkın farklı türleri var. Yapılan bir araştırmaya göre aşkın kabaca 6 başlık incelemişler ve 6 farklı aşk türü belirlemişler.

 

Tutkulu aşk

aşk

Tutkulu aşkın en belirgin özelliği fiziksel bir çekim ile başlıyor olması. Yani yıldırım gibi çarpıldım, birden vuruldum, ani bir aşk şeklinde tarif etmemiz mümkün. Zihninizde fiziksel çekim ile başlıyor ve sonrasında zihnin karşı tarafa ciddi anlamda arzu duymaya başlıyor. En önemli özelliği heyecan yoğun bir şekilde devam ediyor. Süreklilik noktasında her zaman yoğun duygu hali devam etmeyebilir. Özellikle ilk başlarda yoğun duygu, yoğun heyecan ve tutku hali ile belirlenebilir.

 

Oyun gibi aşk

oyuncak

Sempatik bir ismi olmasına rağmen, buna maruz kalan kişiye ciddi sıkıntılar doğuran bir aşk türüdür.Oyun gibi aşkın özelliği kısa sürelidir ve cinsellik odaklıdır. Oyun gibi aşk tercih değildir kendiliğinden oluşur, çapkın, ayran gönüllü şeklinde de ifade edilebilir. Kısa sürelidir ve bağlılıktan uzak olması hatta bazı durumlarda aynı anda bir kaç kişi ile birlikte aşk yaşıyor olması görülebiliyor.

 

Arkadaşça aşk

arkadaslik

Bu aşkın özelliği diğer aşklardan biraz farklı. Yavaşça başlar ve yoğun tutkuların olmadığı heyecanların olmadığı aşk türü. Daha çok sohbet odaklı ve daha çok yardımlaşma odaklı aşk türüdür. Kişiye huzur veren bir aşk türü olarak nitelendirilebilir.

 

Özgeci aşk

aşk

İsminden de anlaşılabileceği üzere temel özelliği aşkın en özelliği fedakarlıktır. Karşı tarafa olabildiğince fedakar davranırlar. Bazı durumlarda kendi kişiliğini feda etmeye kadar yeter ki karşı taraf mutlu olsun diye düşünebilirler. İlk başta ilişki güzel giderken araştırmalara göre özgeci aşk ileri ki yıllarda ciddi anlamda sıkıntı olabiliyor. Bu aşk türünde karşı tarafın sıkıntılarını görmekten kaçınırlar her zaman onu destekler, herkese karşı sevdiği insanı çok sıkıntılı da olsa savunur durumda olabilirler.

İlgili>>  İdeal Sevgili Nasıl Olur?

 

Sahiplenici aşk

aşk

Günlük hayatta saplantılı aşk olarakta tarif edilebilir. Kişinin zihninde aşık olduğu kişiye karşı kıskançlık ve güvensizlik duyguları bu aşkta çok yoğundur. Kişi aklı ve fikri her an ve her durumda karşı tarafında sevgisinde. Bu aşkı yaşayan kişi karşı tarafın ilgisini almak ister ama fakat çoğu zaman ona yeterli gelmez. Devamlı karşı tarafın aşkını test eder, kontrol eder. Bazı durumlarda karşı tarafı takip etme yoluna kadar gidebilir. Hem yaşayan için hem buna maruz kalan insan için ciddi anlamda sıkıntı yaran belki de hayatı cehenneme çeviren bir aşk türüdür.

 

Mantıklı aşk

evlilik

Mantıklı aşkın özelliği, iki insan düşünün kafalarında belirli ölçütler var. Bu ölçütler maddi veya manevi olabilir ya da eğitim olabilir. Diyor ki üniversite okudum ben karşı tarafta üniversite okusun bu amaç ile bir araya gelirler ve iyi olacakları düşüncesine sahiptirler. Eğitim maddi, manevi, kültürel olarak birbirlerine uygun olduğunu düşünüyorlar. Birbirlerine motivasyon alıyorlar ise sonrasına devam ediyorlar.Bu şekilde mutlu olan insan sayısı azdır.

 

 

[poll id=”6″]

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç