Aşırı Terleme ve Tedavi Yöntemleri


 

Ahmet GünayDermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay, aşırı terleme tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Terleme aslında fizyolojik bir olay vücudun ısı dengesini sağlamak için faydalı bir şey ancak ısı dengesini sağlarken sosyal hayatta istenmeyen şeylere sebep olabiliyor.

O kadar çok yerimizden su kaybediyoruz ki bir de üzerine aşırı terleme rahatsızlığı var ise mutlaka tedavi edilmesi gerekir. El sıkıştığımız zaman bizi komplekse sokarsa ve koltuk altlarında leke oluştuğu bir çok sosyal hayatımızı etkileyen durumlar var. Bunlarda terlemenin tedavi edilmesinde hiçbir sakınca yok.

Deodorant yerine medikal ürünler kullanmak daha faydalı

Örneğin; deodorantlar kullanılıyor ancak içerisinde ki maddelerin kansere neden olacağı biliniyor, bunun için daha medikal şeylerden faydalanmalıyız. Güzelleşmek için yüze yapılan botoks terleme olayında son derece güzel neticeler veriyor. Özellikle koltuk altı el ve ayak terlemelerinde uygun dozda yapılırsa bu bölgelerin altı ay boyunca kuru kalmasını sağlıyor.

Çok terleyenler nasıl bir önlem almalı

Islak kalmamak gerekiyor, terlemenin sebep olduğu mantarlar üremeleri oluyor. Özellikle ayak parmak aralarımız, koltuk altlarımız, göğüs altları gibi yerler en çok mantar olan yerler. Buralar aşırı terliyor ve terli kalıyor, onun için bu bölgeleri terli bırakmamak ve banyodan çıktıktan sonra çok iyi kullanmak gerekli ve mutlaka yedek çamaşır yanımızda bulundurmakta fayda var.

İlgili>>  Uykuda Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Terlemeye karşı pudra kullanın

Deriyi kuru tutmak dedik önce daha sonra ise kremden çok pudraya ihtiyaç var, ülkemizde pudra kültürü yok ama çok önemlidir. Özellikle asit pudralar çok önemli, pudra kullanırsak hem mantardan korunur hem de tedavi oluruz.

Güneşle aramızı mesafemizi iyi tutalım, ne ondan uzak duralım ne de çok laubali olalım ve 11 ile 16 arası güneşe çıkmayalım.

Aşırı terlemenin tedavisi

Tedavide ilk önce, hastanın kıyafet seçimine dikkat etmesi gerekir. Hafif giysiler tercih edilmelidir. Daha sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi aşırı terlemede oldukça etkili yöntemlerdir. Ayrıca iyontoforez denilen oldukça başarılı bir tedavi şekli vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Tabi bu akım oldukça düşük düzeydedir. Bir defa uygulamakla terlemeye cevap vermese de seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkili olduğu farkedilir.

Cerrahi tedavi ise ellerde ve yüzdeki aşırı terleme için tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavide, hastanın koltuk altından girilir ve ellere ve yüze giden sinirlerin başlangıcı kesilir. Eller için oldukça etkili bir tedavidir. Koltuk altı terliyorsa, buradaki ter bezleri alınır. Cerrahi tedavinin seçilmesi için diğer yöntemlerin uygulanmış olması ve başarı sağlanamaması gerekir. Tedavide ilk tercih edilen yöntem değildir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç