Arınç-Gökçek tartışmasından sonra savcılık ne yapacak?


hakan canduranAnkara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Bülent Arınç ve Melih Gökçek arasındaki tartışmayı değerlendirdi.

Melih Gökçek hakkında 20 yıllık dönem içerisinde sürekli görevi ihmal ettiği görevini kullandığı ile ilgili suç duyuruları vardır fakat bugüne kadar herhangi bir şey olmamıştır. Ancak bu son olay sayın Arınç’ın söyledikleri çok önemlidir, dikkate alınması gereklidir. Arınç alalade bir parti temsilcisi değil başbakan yardımcısıdır. Melih Gökçek’in uygulamarından da Belediye Başkanı olarak yaptığı işlemlerden sorumlu olan ve denetlemeden sorumlu olan ikinci kişidir. Sonuç olarak bu suç duyurusunun çok önemli olduğunu düşünmekteyiz.

Görüldüğü kadarıyla her iki kişinin adına da suçlamalar var. Birisi Büyükşehir Belediye Başkanı olmak sıfatıyla Gökçek hakkında, diğeri de kamu görevlisine suçu bildirmemesi ve görevi kötüye kullanma hakkında Arınç’a suç duyurusu olduğunu duyuyoruz. Melih Gökçek devlet memuru sıfatıyla yer alacak, İç İşleri bakanlığından önclelikle izin istenecek. Bakanlığın izin vermesi sonrası da soruşturma devam edecek. Burada çok ağır suçlamalar var bu suçlamalar karşısında İç İşleri Bakanlığın mutlaka izin verip gerçeğin ortaya çıkarma hükümlülüğü vardır.

İlgili>>  Abdullah Gül ile 12 yıl

Savcılık ön incelmeyi yaptıktan hemen akabinde soruşturma izini için dosyayı İç İşlere Bakanlığına gönderecek eğer gerek görürse. Ön incelemeyi yaptıktan sonra bu kadar ağır suçlamayı bizim kanaatimizce mutlaka göndermek zorunda.

Geçmişte 300 davanın açılmış olmasına şöyle bakılmalı bunlar konusunda eğer bir iddianame hazırlanmadıysa gerekli itirazlar neticesinde soruşturma açılmadıysa artık geçmişteki iddialar üzerine yeniden iddiname düzenlenmesi söz konusu olmayabilir ancak önümüzdeki benzeri zaman aşımı geçmemiş ve şikayette bulunulmamış her olay için mutlak suretle her vatandaşın suç duyurusunda bulunma hakkı da bulunmaktadır diye düşünüyoruz.

Anayasamızın 74. maddesi çok açık, her vatandaşın kendisi ve kamuoyunu ile ilgili her meselede ilgili kuruma veya TBMM’ya dilekçe ile başvurma hakkı söz konusu burada vatandaşlarımıza da büyük bir iş düşmektedir. Kendileri hukuksuzluklarla karşılaştıklarını düşünüyorlarsa 74 maddesindeki uygulamayı hayatı geçirmeleri gerektiğini düşünmekteyiz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç