Arama Motoru Ne Kadar Faydalı?


Günümüzde teknolojinin ve internetin daha çok kullanılması sonucunda oluşan web siteleri, kendinizi ve firmalarınızı duyurabilmeniz açısından en büyük etken haline gelmiştir. Tüm web sitelerinin kendilerine ait anahtar kelimeleri ve url yolu bulunmaktadır. İsminizi veya sitenizin url’sini bilmeyen kullanıcılar sizin sitenizi ziyaret edemeyeceklerdir. Arama motorları ve tarayıcılar sayesinde sizin isminizi bilmeyen kullanıcılar anahtar kelimeler sayesinde sizi bulacaklardır. Arama motorları kısaca, yazılan anahtar kelimeleri site içerisinde taratarak kullanıcılara ulaşmasını sağlayan bir yazılım sistemi olarak bilinmektedir. Yahoo, Bing ve Google en çok bilinen arama motorlarıdır. Bunların içinde dünya çapında en çok kullanılan arama motoru Google arama motorudur. Veri tabanın çok geniş olmasından kaynaklanmaktadır.

Arama Motoru Çeşitleri

Birçok arama motoru bulunmaktadır. Yahoo! Search,  1995 yılında kurulmuş arama motorudur. Google’dan sonra en çok kullanıcıyla buluşan bir arama motorudur. Kanada ve Amerika’da çok yoğun şekilde kullanılmaktadır. Google’dan farkı bir portal olarak göz önündedir.  Yandex, en çok Rusya’da kullanılan bir arama motorudur. Diğer ülkelerde de kullanıcı oranları yüksektir. Bing, büyük arama motorları arasında üçüncü sırada yer almaktadır. İlk olarak ismi Msn Search olarak bilenen arama motorunun daha sonradan adı değiştirilerek Bing ismini alarak bugüne kadar gelmiştir. Google, arama motoru pazarında bir numaradır. Dünya sıralamasında birinci sıradadır. Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan bir arama motorudur. Sadece arama motoru olarak kullanılmamaktadır. Hesap makinesi olarak, para birimini diğer para birimine çevirme işlemlerinde o anki kura göre size sunmaktadır. Ülkelerin saatlerini size sunmaktadır. Sözlük görevi görmektedir. İstediğiniz bir kelimeyi İngilizceye çevirebilmektesiniz. İzlemek istediğiniz filmi nerde saat kaçta izleyebileceğinize dair bilgiler vermektedir. Uçakların iniş ve kalkış bilgilerine istediğiniz zaman ulaşabilmektesiniz. Google arama motoru girişine istediğiniz bilgileri girip anında öğrenmeniz mümkündür.

İlgili>>  Google Maps'e Yakalanan İlginç Görüntüler

Arama Motoru Özellikleri

Kelime grupları veya anahtar kelimelerini içeren internet sitelerini bulmaya yarayan bir araçtır. İnternet üzerine arama robotlarını sürerek elde etmiş oldukları bulguları kendilerine ait olan veri tabanlarına yükleyerek bulunmasını sağlamaktadır. Arama motorlarının en büyük iki işlevi vardır. Biri veri toplama diğeri ise, sorgulama mekanizması sunmaktır. Veri toplama işlevi, Spider, Harvest, Pursuit gibi otomatik olan robot sistemleri sayesinde birçok web, ftp, gopher siteleri içerisinde gezinerek ve bunların içerisindeki kaynakları tarayarak yapmaktadır. Sorgulama mekanizması sunma sistemi toplanmış olan veriler üzerinde sorgulama yapılabilmesi içim kullanıcı ara yüzleri ve üzerinde hızlı bir şekilde sorgulama yapılabilmesi için veritabanı sistemleri bulunmaktadır. Arama motoru kullanıcılarının seçilen anahtar kelimeler sayesinde kolayca bilgileri tarayabilir ve bilgi almak istediği konu hakkında bilgi veren tüm sitelere rahatlıkla ulaşmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç