AR-GE Hibesi Almak İsteyen KOBİ, Neler Yapmalı?


 

Banu Sezginİnterfed yönetim, eğitim ve finansal danışmanlık genel müdürü, Banu Sezgin, Ar-Ge hibesi almak isteyen kobilerin neler yapması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Gelişen teknoloji artan rekabet kobileri rakiplerinden bir adım öne geçmeye zorluyor. Bu ortamda yenilikçi ve sürdürülebilir ekonomi adına Ar-Ge yapmak büyük önem taşıyor. Ar-Ge ye yatırım yapmak kobilerin sıkıntılardan biri ancak verilen yatırımlar bu yükü hafifletiyor.

Kosgeb ve Tubitak miktarı 300 binden 1 milyon liraya ulaşan Ar-Ge hibeleri veren 2 önemli kurum.

Bir fikrin ar-ge alabilmesi için hangi koşullara sahip olması gerekiyor

Ar-Ge olması için bir fikrin öncelikle ekonomik değer yaratması gerekiyor. Ekonomik değer ile birlikte daha önceden olmamış ürün üretmek değil, o üründe farklılık yaratması da olabilir. Bunun da sürdürülebilir ve ticaret edilebilir olması çok önemli. Bir ürün yapıldığında satılabilir bir ürün haline gelemezse o ürün hiçbir anlam ifade etmiyor.

Dolayısıyla yapılan ar-ge çalışmasında muhakkak ki sonua yönelik yani ticareleşebilir bir hal alması gerekiyor.

Ar-Ge hibesi almak isteyen kobiler bir danışmanlık firması ile çalıştıklarında proje süresini hızlandırmış oluyorlar.

Ar-Ge hibelerinde danışmanlık süreci nasıl işliyor

Projeyi değerlendirmeye alınıyor, projenin içerisine Ar-Ge unsur var ise ona bakılıyor. Firma ile iş birliği içerisinde hangi konu ile ilgili ise o konu ile ilgili üniversitelerden bilim dalı çalışması yapılarak proje geliştiriliyor. Proje geliştirildikten sonra müracaat ediliyor.

Proje onaylandıktan sonra süreç yönetimi yapılmaktadır. Süreç yönetimi proje onaylandıktan sonra planlanan nakit akışları düzenlenmektedir.

Ar-Ge hibelerinden projenin yüzde 75’i destek olarak alınabiliyor. Geri kalan kısım ise firmaların özkaynak ayırması gerekiyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç