Apple’ın Bilinmeyen Sırları1976 yılında kurduğu Apple ile teknolojide inanılmaz devrimleri bizler ile buluşturdu Jobs. Kurucusu olduğu Apple ise şu anda dünyanın en değerli ve en zengin firması olarak gösteriliyor.  İşte Apple’yi yakından tanımak için bilinmeyen, şaşırtıcı sırları.

 

Gizli Polis Teşkilatı
polis

Apple’in ürünlerinin gizliliğini korumak için kurduğu polis teşkilatıdır. Çalışanlarını gece gündüz izlemektedir. Bir sızıntı olduğunda bütün çalışanların telefonlarında ve bilgisayarlarında arama yapar. 2011 yılında San Francisco polisi kılığında sızıntı haberi alınan bir eve baskın düzenlenmiştir.

 

Kötü çalışma şartları ve intihar olayı
işçi

Apple fabrikalarında çalışanlarına çok kötü davrandığı ve çocuk işçi çalıştırdığı bilinmektedir. 12 yaşındaki çocukların kalay cevheri çıkardığı biliniyor. Bu gibi nedenlerden ötürü 2010 yılında Foxcoon fabrikasında 14 işçinin intihar etmesi kayıtlara geçmiştir.

 

Vergi kaçakçılığı
vergi

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Apple’ın2013 yılında şok bir iddia ile vergi kaçırdığı ortaya çıkmıştır. Şirketin nakit varlıkları ve karının büyük bölümünü yurtdışındaki “offshore” hesaplarda tutarak milyarlarca dolarlık gelir vergisi ödemekten kaçındığı öne sürülüyor. Apple’nin kasasında 145 milyar dolarlık nakit parası bulunuyor. Şirket bunun 43 milyar dolarını ABD’de 102 milyar dolarını ise ülke dışındaki hesaplarda tutuyor. Apple parasının büyük bir bölümünü yurtdışında tutarak ABD dışındaki hesaplar üzerinden gelir vergisi ödemekten kurtulmuş oluyor.

İlgili>>  Apple - FBI kavgasında mahkeme Apple'ı haklı buldu

 

Steve Jobs’un kişisel hayatı
steve jobs

Steve Jobs ne kadar dahi ve yaratıcı zekaya sahip olsa da geçmişte yaşadığı bazı tuhaf olaylar var. Jobs’un atari oyunu Breakout’un meydana gelmesine rolü olduğu çoğumuz biliyoruz. Jobs’a ürün geliştirme için 750 dolar teklif edilmişti ve oyunun son tasarımındaki çiplerden  her bir tanesi için 100 dolar fazla ödenecekti. Jobs, kendisine yardım etmesi için Stee Wozniak’ı aradı. Wozniak’ın yeteneği sayesinde Atari, Jobs’a 5.000 dolar ödül verdi. Jobs, bu paranın tümüne kendisine sakladı ve Wozinak’a yardımı için 375 dolar verdi. Ayrıca Jobs 2. kez Apple’nin başına geldiğinde tüm hayırseverler kurumlara olan parayı kesti. Öldüğünde 7 milyar dolar parası olmasına rağmen hiç bir zaman hayırsever bir kuruma bağış yapmadığı kaydedilmişti.

 

Apple Sembolü
apple

Apple’nin göründüğü ve adı üzerinde olduğu gibi “Isırılmış Elma” dır. Logo konusunda bir çok hikaye vardır ama en doğru olduğu sanılan “Adem ile Havva yasak elma” olayıdır. Bu logonun tamamen İncil’deki Havva ile Adem arasındaki Yasak Elma mevzusu olduğu sanılmaktadır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç