Apple – FBI kavgasında mahkeme Apple’ı haklı buldu


 

 

ABD’de bir yargıç, Apple’ın kilitli bir iPhone için FBI’a erişim olanağı sağlamaya zorlanamayacağına hüküm getirdi.

2015 yılının Aralık ayında, ABD’nin San Bernardino kentindeki engellilere eğitim veren bir merkeze silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş ve 17 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen kişilerden bir tanesi olan Syed Rizwan Farook FBI’yla girdiği çatışmada öldürülmüş, sonraki günlerde ele geçirilen telefonu FBI tarafından incelenmeye başlanmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Apple’ın yardımı olmadan San Berdardino saldırganına ait iPhone’un şifresini kırabildiğini duyurdu ve Apple ile FBI arasındaki ‘şifre davasının’ da sona erdiğini duyurdu.

İlgili>>  Ünlü Logoların Öncesi ve Sonrası

Apple ve FBI çekişmesi ilginç bir şekilde sona erdi. Amerikan Adalet Bakanlığı FBI’ın Apple’nin yardımı olmadan Snowden saldırganına ait şifresini kırabildiğini ve aralarındaki şifre davasının da sona erdiğini duyurdu.

Gizlilik ihlali tartışmalarına sebep olan dava, FBI’ın tüm Apple cihazları için bir arka kapı aralamaya çalıştığı hissiyatını uyandırmıştı. Apple, FBI’a her konuda yardımcı olduklarını açıkladı. Bu tür olayların tüm kullanıcıları etkileyeceklerini açıklayarak isteğe karşı çıkmıştı. Saldırgana ait İphone’nin kırılmasında İsrail’li bir şirketin yardımcı olduğu açıklandı.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç