Anne Davranışlarının Çocuk Gelişimi Üzerine Etkisi


soner koşanPedagoloji Uzmanı Soner Koşan anne davranışlarının çocuk gelişimi üzerine etkisi hakkında bilgi verdi.

 

Anneler biraz korumacı

anne baba

Anneler son dönemlerde biraz korumacı yaklaşıyor, bu yaklaşımlardan sonra çocuklar, kendi yeteneklerine güvenememe, özgüvensiz çocuklar yetişmeye başladı.

Çocuklar bizim canımız ama bir birey, biz onları sağlıklı, bağımsız bir birey olarak yetiştirmek zorundayız. Hayatlarına birileri girdiklerinde onlarda kendileri de mutlu olabilsinler. Seminerlerimizde soruyorum annelerimize, canım, ciğerim, aşkım, bir tanem cevabını alıyoruz. Bu cümleler çok ağır cümleler. Çocuk 18 yaşına geldiğinde çocuğumuzun dünyamız olduğunu görüyoruz açıkçası. Bunu anneler daha normalize etmesi lazım.

Çocukların başarması için kendine güvenmesi lazım

Çocuklar kendilerine güvendikleri zaman bir şeyler başarabiliyorlar, siz bakışlarınızda davranışlarınızda çocuğunuzun yapamayacağını hissederseniz acaba yapabilir miyim diye endişeye kapılıyor. Ve diyor ki; beni çok seven annem yapacağım işte kuşku duyuyor ise doğal olarak çocuk yapamıyor. Annelerimiz birazcık bıraksınlar, çocuklar kendi yaşam alanlarında deneysel anlamda yaşamlarını sürdürebilsinler. Böylelikle çocuklar dış dünyaya adapte olabilirler.

Çocuğu bize bağımlı hareketten kaçınmamız lazım

Çocuğumuzu 50 yıl boyunca takip edemeyiz ama çocuğumuzu güçlendirebiliriz, buna gücümüz var. Sorunlar çıktığı zaman sorunlarla baş etme özelliği kazandırabiliriz. Sigaraya, alkole karşı yapacakları önlemleri anlatabiliriz. Çocuğu bakkala gönderdiğimizde acaba gelecek mi diye endişeleniyoruz. O çocuk 3 yıl sonra 1.5 kö öteye gidemez. Danışanım vardı, İstanbul’da iyi bir yerde yönetici, bana ben ne karar alırsam alayım anneme sorarım dedi. Bağlılık ile bağımlılığı bu nedenle ayırt etmek lazım.

Annelerimiz çok kutsal büyük işler başarıyorlar, hayatı çocuklara öğreten anne ve babalardır ama bize bağımlı yapacak bir hareketten de kaçınmamız lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in