Anlaşmalı boşanma nedir?


boşanma

Anlaşmalı boşanma Türk medeni kanunun 166. maddenin 3. fırkasında düzenlenmiştir. Uygulamada en sık çıkan boşanma davası türüdür. Tarafların her ikisininde boşanma ve boşanma sonuçları konusunda fikir birliğine varmaları halinde açılabilecek dava türüdür.

Anlaşmalı boşanma davası açmak için evvela bir dava dilekçesi, eşlerin hazırladığı ve ortaklaştığı bir boşanma protokolü hazırlanması gerekiyor. Anlaşmalı boşanma davası için mutlaka evliliğin en az bir sene sürmüş olması gerekiyor.

Eşlerin birlikte başvurması ya da dava dilekçesine diğer eşin kabul etmesi halinde evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır. Hakimin bu davada tarafları bizzat dinlemesi gerekiyor. Taraflarının boşanma iradelerinin serbestçe açıklamasına kanaat gerekiyor.

İlgili>>  Evlilik birliğini temelden sarsan davranışlar nelerdir?

Boşanmanın mali sonuçlarını varsa müşterek çocuğun velayetine ilişkin hususları da içermesi gerekmektedir. Hakim boşanma protokolünü gördükten sonra üzerinde değişikli yapılması gerektiğini kanaat getirse yapacağı değişikliği taraflara sunar. Tarafların bu değişikliği kabul etmesi ile boşanma davası neticelenmiş olur.

Anlaşmalı boşanma davasında muhtelif konularda uzlaşılmışsa yapılması en makül boşanma türüdür. Boşanma davaları çiftleri çok fazla yıpratan süreçtir, evliliği sonlandırmak isteyen çift her konuda uzlaşmışsa anlaşmalı boşanma davası önerilmektedir.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç