Anksiyete (Kaygı) Nedir? Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?


 

Başak SOYSALUzman Psikolog Başak SOYSAL, yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kaygı nedir?

Kaygı, ruhsal huzursuzluk, evham ve vesvesenin eş anlamlısıdır. Kaygının hayatımızda yaşamsal bir önemi vardır. Örneğin karşımıza yılan çıktı, bedenimizde kan basıncımız artar. Bu olay otomatik gelişen bir şeydir. O an kaçıyoruz ve o an karşılaştığımız durumda yaşamda kalmaya çalışıyoruz, kaygını bu durumu normaldir. Kaygı bozukluğunda ise karşımızda tehlike yaratan bir şey olmadığı halde kişinin kaygı duyması ve bu durum ile ilgili kaygıyı kendi içerisinde çoğaltması ve çok büyük tepkiler vermesidir. Tehlike olmadığı halde kişinin büyük tepkiler vermesidir.

Kaygı bozukluğu olduğumuzu nasıl anlarız?

Anksiyete bozukluğunda ortada kişiyi gerecek durum olmasa dahi kişinin kendi kendisine gerilmesi ve kaygılanmasıdır. Kaygı bozukluğu olan kişi huzursuz ve gergin oluyor. Fizyolojik olarak ise; kalp çarpıntıları, panik atak oluyor.

Aşırı tepki vermek, normalin dışında vermek ve olayların günlerce etkilemesi kaygı bozukluğu olduğunun belirtisidir.

Kaygı bozukluğunun nedenleri?

Kaygı bozukluğunun çok fazla sebepleri var. Öncelikle kişinin beklediği manevi ve maddi desteği olmaması. Toplumun kendisinden beklediği şeyler ile kişinin kendi istediklerinin örtüşmemesi. Özellikle toplumun kadına yüklediği anlamdan dolayı kaygı bozuklukları oluyor.

Çocukluk dönemine dayanan bir ayağı da var. Çocukluk döneminde güvenli bağlanma denen bir durum var ve özellikle anne ile çocuk arasında temel bir güven bağı kurulmazsa, anne çocuğa sürekli dur yapma, dokunma cıs yapma, teyzenin iğnesi var derse güvensiz bir bağ kurulur ve bu durum çocuğun hafızasına kazanır, yetişkinlikte ise bu kaygı bozukluğu olarak ortaya çıkıyor. Anneler sürekli korkutursa çocuklarda kaygı bozuklukları olmaktadır. Bazı anneler çocukları okula yollarken felakete yollar gibi yolluyorlar, anne kendisi kaygı bozukluğu yaşarken bunu çocuğa da aşılıyor, annenin kaygısı çocuğa geçiyor.

Kaygı bozukluğu nasıl oluşur?

Kaygı bozukluğu birden bire gelebilir. Hiç bir şeyim yoktur birden bire oturuyordum birden bire kalbim çarptı, titreme, terleme, bedenin bazı bölgelerin uyuşma, görme kaybı, bulanık görmeler olabilir. Kişi bu durumda çok panik ve endişe duyuyor ve orada ölüm ile savaşıyor gibi hissediyor. Özellikle yalnızsa kendisini çok çaresiz hissediyor.

Kaygı bozukluğunun türleri nelerdir?

En sık gözlenilen bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk yani takıntı bozukluğudur. Obsesyonlar bizim zihnimizde engel olamayacağımız düşüncelerdir, kompusyonlar ise bunların eyleme dönüşen halidir. Mesele; en sık rastlanılan obsesyonlar, mikrop bulaşma, kişi sürekli hastalanacağını düşünüyor ve bu düşünce kısmı davranışa sürekli ellerini yıkayarak, hayatını etkileyecek çok ciddi noktalara ulaşabiliyor.

Travma bozukluğu stres bozukluğu kaygını çok yoğun olduğunun bozukluğudur. Travma sonrası stres bozukluğu şu şekilde ortaya çıkıyor; kişinin yaşamını tehdit eden bir olay ile karşılaştığı zaman ya da şahit olduğu zaman kişide yaşattığı yoğun duydu durumudur. Kişi travma yaşadı, yıllar sonra da travma sonrası stres bozukluğu ortaya çıkabilir hemen akabinde de ortaya çıkabilir. Kişi travmayı geçtiğini zanneder ama ileri ki yıllarda ortaya çıkabilir. Bastırılan travmalar ileri ki yıllarda ortaya çıkabilir. Örneğin; saldırıya uğramış olabilir, işkence görmüş olabilir, tacize uğramış olabilir, bunlar kişinin yaşamını ciddi şekilde tehdit eden durumlardır. Kişi bu durumda irkilme tepkileri, ufacık seste ciddi bir tehdit altında olduğunu hissedebilir. Travma ile ilgili durumlardan uzak kalabilir, uykuları bozulabilir. Bu şekilde sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç