Ankilozan Spondilit Hastalığı Nedir?


 

Bölgemizde ve ülkemizde hatta dünyada önemli hastalıklardan bir tanesi bugün için teşhisi konulamakta geç kalınan bir hastalıktır. Bir anlamda bel romatizmasıdır, boyundan omurgaların tamamının tutulduğu omurgalarının etkilendiği bir hastalıktır.

Ankilozan spondilit başlıca omurgayı ve omurgayı son kısmı ve leğen kemikleri arasında yer alan ve sakroiliak eklemleri ekleyen intihaplı romatizma türüdür. Burada bahsedilen intihap mikrobik düzeyde değildir.

Hastalık genellikle genç erişkin yaşta ortaya çıkar ve erkekleri kadınlara göre bir miktar daha fazla etkiler. Hastalığa yol açan etkenler henüz tespit edilememiştir, bununla birlikte genetik yatkınlığı olan bireylerde daha sık ortaya çıkmaktadır.

Hastalığında başlıca bulguları omurgada ve kalçanın arka kısımlarında ağrı ve tutukluluktur. Bu bulgular yavaş ve sinsi bir şekilde başlar ve zaman içerisinde ilerleme gösterir. Ağrı ve tutukluk gecenin ikinci yarısında, sabah kalkınca veya uzun süreli hareketsizlik durumlarında en fazladır.

Ankilozan spondilitin erken ve doğru tanısı ve tanınması gerekir. Hastalar boyun ağırısı, kalça ağrısı ile doktora gidebilir. Özellikle bayanlar hastalık yavaş ilerlediği için bunun klasik bir bel ağrısı olduğunu varsayabilir. Kişinin 3 aydan daha fazla ağrısı var ise ve bu ağrı geceleri azalıyorsa bu hastalarda ankilozan spondilit olması muhtemeldir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç