‘Anı Yaşamak’ Ne Anlama Gelir?


 

Anı yaşamak her an neredeysek kiminle isek ve ne yapıyorsak o anın o kişinin o yaptığımız şeyin keyfini çıkarabilmektir. O an ne yapıyorsa yapalım, o ana geçmişi ve geleceği taşımamak demektir. Anda kalmak sadece o anı düşünmek değildir, elbette geçmiş ve gelecekte vardır ve yok sayamayız.

Bir olayı yaşar iken o andan keyif almak istiyorsak o an eskiden taşıdığımız korkularımızı, düşüncelerimizi yaşadığımız ana taşımamak gerekmemektir. Eğer o an ile ilgili yaşadığımdan keyif almıyor ve aklımda eskiden kalma olumsuz düşünceler var ise eskiden yaşadığım zamanda kalıyorum demektir. Aynı şekilde gelecek ile ilgili endişeler kaygılar taşıyorsam andan çıkıyorum demektir. Bunların temeli zihnimizi iyi kontrol etmekten geçmektedir.

Anda yaşamak iş hayatında ya da bulunduğumuz ortamda o kadar mümkün mü? hepimiz anda kalmayı tartıştığımız zaman bakıyoruz ki, bugün anda kalayım ama iş hayatına baktığımızda iki ay sonrası için programlar yapıyorum onları yapmayacak mıyım? tabi ki o planlarda yapılacak. Örneğin iki hafta bir toplantı var ise onu planlamak, sunum var ise sunumu hazırlamakta anı yaşamaktır. Ben o sunumu hazırladığım halde eğer içimde sunumda başarısız olursam, sunumda beğenmezler, sunumda eksik bir şeyler kalırsa işi alamazsam gibi korkular başladığı zaman kişi anda kalamaz.

İlgili>>  İnsanda Ölüm Korkusu Neden Olur?

Anda kalabilmek için korkulara, endişelere iten alttaki sebepleri bulup onları değiştirebilirsem tabi ki planlamada yapılacak ama bunları yaparken anda kalarak yapmak çok önemlidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç