Alzheimer Nedir? Oluşma Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?


Alzheimer

 

Beynin zihinsel performansının pik yaptığı bir dönem var pik yaptığı dönemden sonra bu performans yavaş yavaş geriliyor ve yaşlanma süreci ile birlikte alzheimer gelişiyor. 50’li yaşlardan sonra alzheimer tehlikesi başlıyor.

Alzheimer’in belirtileri nelerdir?

Alzheimer ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle unutkanlık ile ortaya çıkmaktadır. Bu unutkanlığın özelliği ise yakın zaman içerisinde olan olayların hızlıca unutulmasıdır. Böyle bir hafıza yakınması eşliğinde ortaya çıkan ve gittikçe ilerleyen bir takım zihinsel bozukluklardır.

Alzheimer deyince akla unutkanlık geliyor ama her alzheimer hastası unutkanlık ile başlamıyor. Kişi kaygısız bir unutkanlık içerisinde olabiliyor. Alzheimer hastası unutkanlığın farkında değildir, çoğu zaman sorduğunda benim bir şeyim yok siz unutuyorsunuz diyebilir. Bir süre sonra bu unutkanlık sosyal ilişkilerine yansıyor ve daha geçimsiz, ikna edilemeyen bir insana dönüşüyor. çok iyi yaptığı işleri daha zor yapıyor ve kalitesi düşmeye başlıyor. Sorumluluklardan çıkan sorunlardan dolayı sorun yaşıyor ve hekime bu aşamada geçiyor.

Belirtileri fark edildiğinde tedavi başlamazsa psikiyatri evresine geçilebiliyor. Beynin yaşlanması aklımıza alzheimer hastalığını getiriyor aslında bu tek durum değildir. Tabi ki yaşlanınca alzheimer ortaya çıkma riski artıyor, unutkanlık ile kendisini gösteriyor ama unutkanlığın bir çok nedeni vardır.

Yaş ile birlikte ortaya çıkan beyin yaşlanmasının yansıması olarak yalnız alzheimer değil, onu kolaylaştıran bir takım süreçlerde var. Onlardan en önemlisi beynin damar hastalıkları ve bu damar hastalıklarını kolaylaştıran durumlardır.

Zaman içerisinde günlük yaşamda zorluklar ortaya çıktığında, bağımsızlığın ortadan kalkması alzheimerin en büyük belirtisidir. Yola çıkıldığında yolun şaşırılması gibi veya kişilerin isimleri bulunamadığında dolayı zor durumlara düşmek gibi yaşayışı etkileyen zorluklar bunama sürecinin ortaya çıktığını göstermektedir.

Alzheimer daha çok kimlerde görülür?

Alzheimer yaş ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlıktır. Altta genetik bir zemin olabilir. Alzheimer hastalığının neden ortaya çıktığı ve süreçteki asıl mekanizmanın ne olduğu çok belli değildir. Bu hastalığının kolaylaştırıcılığı ise yaş, eğitim, damar risk faktörleridir.

Çok aktif bir yaşamdan sonra bir anda sakin bir yaşama girerseniz alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi artırmaktadır. Zihinsel egzersizler ihmal edilirse belki 90 yaşında görülecek hastalık 60 yaşında görülmektedir.

Alzheimer nasıl tedavi edilir?

Alzheimer yaşayan kişi toplumdan uzaklaşmaya başlıyor ve evinde kendi dünyasına kapanıyor. Zihinsel egzersizlerden yoksun kalan kişi de alzheimerin tedavisini imkansız kılmaktadadır. Alzheimer kişinin değişik faliyetlerde bulunması zihinzel egzesizdir.

Hastalığın ilk veya orta evresinde onu anlamak ve hastayı teşvik edici cümleler kurmak hastanın tedavi olmasını kolaylaştıracaktır.

Alzheimer hastalığı’nda zihinsel yetilerin kaybı sıklıkla tek belirti değildir. Hastaların %25-50’sinde depresyon, %50-70’inde hırçınlık, %30-60’ında halüsinasyonlar gibi psikiyatrik bulgular izlenmektedir. Bu belirtilerin tedavisi için ketiapin, haloperidol, risperidon, olanzapin gibi antipsikotiklerin yanısıra, depresyon için sitalopram, sertralin ve fluoksetin gibi depresyon ilaçları da kullanılabilmektedir.

Alzheimer tedavisi için beslenme nasıl olmalıdır

Yapılan araştırmalara göre akdeniz tipi yiyecekler zihinsel gerilemenin önüne geçmektedir. Yüksek kolestrol damarlar ve zihin için risk faktörüdür. Genel sağlığımız bildiğimiz yararlar aynı zamanda alzheimer veya zihinsel problemler ile ilgili yapılan çalışmalarda zihinsel durumumuza faydası olmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in