Alkol, Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?


Celal GÖLGECİKardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Celal Gölgeci, alkolün kalp sağlığına etkileri hakkında bilgi verdi.

Bu konuda farklı görüşler var. Yıllar boyunca belirli bir oranda içilen, kırmızı şarabın (yarım bardak)  daha faydalı olduğuna dair bilgiler vardı. O bilgiler çalışmalar üzerinde çalışmalar var fakat en son yapılan çalışmaya göre; ABD ve İsrail bilim adamlarının yaptığı geniş çaplı araştırmaya göre; az miktarda da olsa içilen alkolün kalp sağlığı üzerinde negatif etkileri çok daha fazla olduğu saptanmıştır.

Az miktarda içilen şarabın baktığımız zaman kalp sağlığında sorun olanlara faydalı deniliyordu. Şu anda ise içki kullanımı özellikle kalp sağlığında sorunları olan insanlarda kesinlikle yasaktır. Ayda yılda bir içebilirler ama düzenli olarak kalp sağlığını korumak amacı ile şarap içilmesini önermiyoruz.

İlgili>>  Zayıflarken kalp sağlığına dikkat

Çarpıntılara yol açıyor

Alkolün kalp çarpıntılarına yol açtığı uzun süredir biliniyor. Bu çarpıntıların bazısı ciddi sonuçlara yol açabilecek nitelikte. 2005’te Danimarka’da 16 bin erkek üzerinde yapılan bir çalışma, çok içki içenlerde ‘atriyal fibrilasyon’ denilen çarpıntının neredeyse 2 kat daha fazla görüldüğünü ortaya koydu. Kalbin hem hızlı hem düzensiz attığı bu hastalıkta, nefes darlığı, baygınlık görülebilir. En önemlisi, atriyal fibrilasyonun kalpte pıhtı oluşumuna ve bunun sonucu olarak da inmeye yol açmasıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç