Alkol bağımlılığı tedavi süreci ne kadardır?


 

Alkol bağımlılığı tedavi süreci iki aşamadan oluşur, bunlardan bir tanesi akut dönem denilen vücudun alkolden arındırılması fiziksel ve psikolojik olarak kişinin alkol etkilerinden arındırılması demek. Fiziksel olarak genelde vücudun alkolden arınması bir hafta içerisinde olur. bir hafta içerisinde kişi fiziksel olarak alkolün etkisinden kurtulur.

Alkolün psikolojik etkileri dönemi bundan sonra başlar, geç yoksunluk denilen dönem başlar. Alkol kullanmaya bağlı gerginlik, huzursuzluk hali başlar ve bu da üç hafta sürer.

İlk bir ay içerisinde kişi sağlam bir psikoloji destek ve ilaç tedavisi ile alkolün fiziksel ve psikolojik etkilerinden kurtulur.

Daha sonra uzun dönem sürdürüm tedavisine geçilir bu tedavi kişiden kişiye değişir ama bir senedir az sürdürülmemesi gerekir bu da ayakta tedavi şeklinde olur. Kişinin zor durumda kaldığında gelip doktoru ile konuşması, hastaya yeni bir hayat planı oluşturması alkol kullanmadığı hayatında ortaya çıkacak boşlukların nasıl doldurulması gerektiği planlanmalı, bunların hepsi uzun dönem tedavi sürecinin kapsadığı alanlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in