Ali Türkşen Kimdir?


Deniz Astsubay Üstçavuş Turhan Türkşen’in oğlu Ali Türkşen, 1965 Bursa’da doğdu. 1987’de Deniz Harp Okulu’ndan Makine Mühendisliği denkliği ile mezun oldu. Meslek hayatının önemli bir bölümünde SAT komandosu olarak görev yaptı.

Bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuştucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT komando Tim Komutanı olarak görev yaptı.

İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Balyoz Davasında azınlıklar emir.doc adlı sözde darbe teşebbüsü dökümanı hazırladığı iddia edildi. Belgenin oluşturma tarihi ise 05.11.2008 olarak belirtiyordu. Fakat iddia edilen tarihte Albay Türkşen, TRT’nin “savaşta barışta türk ordusu” adlı programı için kamera karşısındaydı.

Balyoz davası sonucu tutuklanıp 3,5 yıl Hasdal Cezaevinde hapis yattı. Daha sonra beraat etti. Hasdal Askeri Cezaevinde “1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım” ve “Kardak’ta Kahraman Hasdal’da Esir” isimli 2 kitap yazdı.

2014 yılında cezaevinden çıktıktan sonra şu sözleri söyledi: “Benden küçük çocuklar amiral oldu, onların arasında cemaatçiler de var. Tahliye olur olmaz aramaya başladılar. Şimdi ısrarla arıyorlar. Arayana müsait değilim, hiçbir zaman da olmayacağım deyip kapatıyorum. Fethullan’ın amiraline selam duracak değilim. İlk arayan da onlar oldu. Yıllarca aramadılar”

2015 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden Deniz Kurmay Albay unvanıyla emekli oldu ve hem meslek hem de kader arkadaşı emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş’la birlikte “Levent Bektaş-Ali Türkşen Akademiyi” kısa adıyla ATAK Akademi‘yi kurdu.

Kitapları:

Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir – 2013
1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım – 2014

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç