Ali Babacan: Buraları boş bırakmamak gerekiyor


ali babacanDavos’ta ekonomi zirvesine katılan Ali Babacan Avrupa ekonomisini ve Türkiye’ye yansımasını değerlendirdi.

Buraları boş bırakmamak gerekiyor

Türkiye bu yıl G 20 dönem başkanı sıfayı ile burada. Burada hem iş çevreleri, akanemisyen, siyasiler ile istişare içerisindeyiz. Aynı zamanda G 20 dışındaki ülkelerin sorunları çözmek içinde buradayız. Masa etrafında oturamayan ülkelere faydalı olmak için buradayız. Sayın Başkabakanımızın geliş sebeplerinden birisi de buraları boş bırakmamak çünkü boş bırakılınca başkaları geliyor oturuyor.

Geçen senede buradayıdım. Geçen sene hem Gezi olayları hem de 17-25 Aralık darbe girişimin olduğu ağır bir dönemde buradaydık. Bunlar geride kaldı ve ne olduğu daha iyi anlaşıldı. Şu anda genel seçime gidiyoruz. Bize şu ana kadar çok sorulan sorular G 20 hakkında sorular oldu. Kendi iç siyasi risklerimiz geride kaldığı için artık bize jeopolitik sorunlar geliyor. Türkiye kendi problemleri ile uğraşan bir ülke değil. Dış politikada etkin olan bir ülke konumunda.

islamofobi-haber

Popilist partiler çok geniş bir tabana yayılabiliyor

Avrupa’nın geneline baktığımızda iç siyaseti çok olumsuz bir yönde seyrediyor. Popilist partiler çok geniş bir tabana yayılabiliyor. Bu çerçevede Avrupa’da yabancı düşmanlığı, İslamifobia yükselişe geçmiş durumda. Böyle dönemde güçlü liderlerin ön planda ve evrensel değer doğrultusunda önderlik yapmak zorunda. Yön veren ve doğruları korkmadan konuşacak lidere ihtiyaç var Avrupa’da. Halkın geçici trendlere katılan yöneticiler çoğalıyor Avrupa’da bu da gidişat için hiç iyi değil.

Avrupa’nın ne kadar içine kapanırsa genişlemeye karşı bir Avrupa olur. Biz Avrupa Birliğinin bir çok faslını uyguladık. Avrupa birliği Türkiye’yi ne kadar geciktirirse kendi zararınadır.

Dünya ekonomisine Dünya finans sektörüne yön veren bir yerdeyiz. Davos’ta gündemi biz belirliyoruz. 12 yıllık başarılı bir ekonomiye sahip ülkenin yöneticileri olarak buradayız. Alt yapı yatırımları için ne tür tedbir almamız için buradayız. İş dünyası G 20 kararı ile bu kararların içerisinde. Burad Dünya gündemi ile çok meşgulüz. Bizim vizyonumuzun net ve açık oluşu çok takdir ediliyor.

Her ülke kendi üzerine düşen reformları yapmak zorunda

Hükümetler kendi üzerlerine düşeni yapmadığı zaman ekonomik sorunları çözemez, her ülke kendi reformlarını kendi yapacak. Merkez bankaları tüm bunları sırtlayamaz. Bunun sonucunda artık para politikalarının etkinliğinden söz etmek yersiz. Bütün bu uğraşmalara rağmen bir türlü istihdam düzelemiyor. Avrupa Merkez Bankası normal olmayan şeyleri uygulamak zorunda kalacak.

Avrupa ekonomisi ne kadar iyi ve güçlü olursa bizim için iyi olur çünkü ihracatımızın büyük bir bölümü Avrupa ile. Biz Avrupa ekonomisinin iyi olmasını istiyoruz. G 20’de reform izlememe mekanizması kuruyoruz böylece birbirimizi denetleme mekanizması kurmayı arzu ediyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç