Akp-Hdp-Pkk çözüm sürecinde anlaşamazsa ne olur


ümit özdağProf. Dr. Ümit Özdağ – İstihbarat Uzmanı – 21. Y.Y. Türkiye Ens. Başkanı. Hdp, Kandil, Öcalan ve Hükümetin arasındaki görüşmeleri değerlendirdi.

 

Öcalan’ın bildirisini neden şimdi açıkladılar

Ecdat ecdat dediler Osmanlı Sarayında bir terör örgütü liderinin manifestosunu kamuoyuna okuttular. Neden şimdi açıklıyorlar? seçimler geliyor ama halk yoruldu, müzakere diyorlar ama bir şey çıkmıyor, yeni bir şey söylemek lazım diye düşündüler.

Öcalan diyor ki şimdi özerkliği alalım bağımsızlığı sonraya erteleyelim, özerkliği alalım federal altyapıyı oluşturalım, ben hapisten çıkayım, dağdaki kadro şehre gelsin diye düşünüyor. Nasıl olsa ben diğer tarafta eş başkan olduktan sonra diğer tarafta Erdoğan başkan olabilir diye düşünüyor.

Silah bırakmayı düşünmüyorlar, silahlı mücadeleyi askıya alacaklar

Son dönemde Türkiye Cumhuriyeti varlığını koruma sorunu yaşayan bir devlet. Kendi ordularını balyoz operasyonlarla yıprattılar. Jandarmanın geleceği belli değil. Hükümet şu anda Öcalan kanadı ile görüşüyor bu arada bir de psikolojik operasyon yapıyor. Pkk olağan kongre yapılıyor ama hükümet olağanüstü kongre diye söylüyorlar. Öcalan çağırıyor kontre toplanacak gibi gösteriliyor, hayır zaten kongre toplanacaktı.

İlgili>>  Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet

Silah bırakma değil, silahlı mücadeleyi askıya alma düşüncesindeler. Türkiye içerisinde silahlı eylemlerini askıya alacak. Örgüt diyor ki, Suriye’de Irak’ta silahlı mücadeleye devam edeceğim diyor. Anlaşma şartlarından 10 maddeden bir tanesi, örgütün hükümet ile anlaşma sağladıktan sonra kendi bölgelerinde kolluk kuvvetlendirmeyi düşünüyorlar.

Bölgede devlet yok

Hükümet hepsi seçim endeksli düşünüyor, Ak Parti iktidarını halkın geleceğinin önünde tutuyor. Pkk seçim endeksli düşünmüyor, geleceğe yönelik adımlar atıyor. Güneydoğuda bakıyoruz Pkk paralel devleti oluşturulmuş durumda. Terör örgütü bölgede Ak Parti’nin iktidarından memnun değil. Şırnak’ta bir polis bakkala bir şişe su almaya gidemiyor. Bazı ilçelerde grup olarakta dolaşamıyorlar, devlet yok. Hemen karakolun dibinde görüyorsunuz Pkk’lı militanlar elinde silahla yürüyorlar.

Anlar ağlamıyor, şehit gelmiyor deniliyor ama bölgede korucuların tek tek infaz edildiğini, şehit verdiğimizi görüyoruz. Analar ağlamaya devame diyor bu işin sonunda analar çok ağlayacak buna dikkat çekmek istiyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç