Akıl Oyunları Filmine Konu Olan En Zeki Adam : JOHN NASH Hikayesi


 

John Nash’in dersle alakalı bir öğrenci olduğu pek söylenemezdi. Ayrıca hiç arkadaşı da bulunmayan Nash için homoseksüel yorumları yapılıyordu. Bu nedenle de yalnız bir öğrencilik hayatına sahip oldu. Buna rağmen John Nash, hırslı ve akıllı biriydi. Diğer dehalar gibi John Nash de, bunu hiç fark ettirmemişti. Ama üniversite yıllarına geldiği zaman bu dahiliği ile ön plana çıkmaya başladı. Kitap okumayan ve derslerle ilgilenmeyen birisi olduğu için matematik teorilerini kendi başına keşfetmesi gerekiyordu. Bunları da düşünerek yaptı ve başarısını yalnızlığıyla birlikte kanıtladı.

Üniversite arkadaşları onu, ketum, kibirli ve ürkütücü Nash olarak nitelendirdi. Üniversite arkadaşlarından birisi onun, Bach ezgileri mırıldanarak okul koridorlarında dolandığından bahsediyor ve tıpkı diğer dahiler gibi olduğunu belirtiyor.

“Nash, çıkarlar ve alınması gereken kararlar gereği, insanlar arası kurulması gereken ilişkiler için duygudan arınmış, sayılaştırılmış formüller geliştirmekteydi. Nash’in dünyasında her şey formülize edilebilir ve rakamlara dökülebilirdi.”

Doktorasını aldıktan sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ders vermeye başlayan Nash, burada hayat arkadaşını buldu. 1957 yılında MIT öğrencilerinden olan Alicia Larde ile evlendi.

Şizofren ve Dahi

Şizofren ve DahiJohn Nash, şizofren kişiliğiyle de tanınıyordu. Bir gün akademisyenlerle dolu bir odaya daldı ve başka bir galaksiden New York Times’ta kendisine rakamlardan oluşan bir şifreli mesaj geldiğini söyledi. Arkadaşları bunun bir şaka olduğunu düşündü. Oldukça uzun bir süre bunun bir şaka olduğu düşüldü. Hatta bir Boston’da bir akıl hastanesinde tutulurken bile şaka olduğu inancı devam etti. Daha sonra da teşhis koyuldu ve Nash’in Paranoid şizofren olduğu ortaya çıktı.

Oyun Teorisi Üzerine Çalışmaları

Oyun Teorisi Üzerine Çalışmaları Henüz 21 yaşındayken yazdığı bir yazı, ona 45 yıl sonra ekonomi dalında Nobel getirecekti. Bu yazıda, insan doğasına dair birçok şeyi ele alarak, daha iyi anlamamıza olanak sağlayan orijinal fikirler bulunuyordu. İskoç filozof Adam Smith’in senelerdir geçerli olan ekonomi teorisindeki eksik noktaları bile açıklayan bir yazıydı.

Adam Smith’in teorisinin, “bir grubun en yüksek performansı, üyelerinin her birinin kendi başarıları için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekir” kısmını; “üyelerinin her birinin kendi başarıları için ve ayrıca da grubun toplam başarısı için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekir” şeklinde ifade etti. Bu ifade ise John Nash’in hayatındaki en büyük meşgale olan oyun teorisinin ilk kez ifade edilişiydi.

25 Yıl Halüsinasyon Gördü Nash, kapatıldığı hastanede 25 yıl boyunca halüsinasyonlarla birlikte yaşadı. Matematiği bu şekilde bıraktı ve tamamen nümeroloji ile ilgilendi. Hatta diğer gezegenlerle dünya arasında elçilik yapan bir peygamber olduğunu düşündü. Galaksilerden gelen şifreli mesajlar aldığını ve rakamlarla dünya ile iletişim kurduğunu söylüyordu. Ona göre; herhangi bir şeyin üzerinde gördüğü rakamlar bile bir şifreydi. 25 yıl boyunca şok terapileri, ilaçlar ve kısa iyileşme süreçleri ile geçti.

Uzun Süre Konuşmadı Kanuni izinlerle hastalığı süresinde Amerika ve Avrupa’da seyahatlere çıktı. Sofistike bilgisayar programları yazmayı öğrendi. Bir ara eğitmen olduğu Princeton’a giderdi ve bir köşede kahve, sigara içerdi. Bu sırada da yanından ayırmadığı kağıtları etrafa yayıyordu. Kendine selam verenlerle ise hiç oraları olmadı.

23 Mayıs 2015’te, Nash ve eşi Alicia Nash, taksiyle yolculuk ederken otoyolda meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetti.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç