Akdeniz Anemisi nedir?


 

Akdeniz ülkelerinde yaşayan kişilerde görülen ve genetik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan akdeniz anemisi bir çeşit kansızlık hastalığı olarak biliniyor.

Doğuştan gelen bir hastalıktır, kanın şeklinde bulunan hemoglobin yapısındaki zincirlerin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Akdeniz bölgesinde kıyı olan ülkelerde görülmekte beraber dünyada her yerde görülen hastalıktır. Daha çok akdenize kıyısı olan ülkelerde çıktığı için akdeniz anemisi olarak adlandırılmıştır.

Akdneniz anemisinin belirtileri

İki çeşidi bulunan akdeniz anemisi genel olarak halsizlik, çabuk yorulma ve baş dönme belirtileri vardır. Zamanla kişilere kan transferi yapılacağı için eğer yapılan tranfizyonlar uygun yapılmazsa vücutta organ hasarları ortaya çıkabilir.

İlgili>>  Kansızlık (Anemi) Nedir ?

Akdeniz anemisinin tedavisi

Akdeniz anemisinin tedavisi yok. Taşıyıcı olan bir kişi ile evlenmemesi gerekiyor. Yani iki kişide taşıyıcı olmayacak dolayısıyla yapılacak en iyi yol budur. Kan transfizyonları ve demir tedavileri ile kontrol alınan hastalık tedavi edilmezse vücutta demir birikmesi oluşturacağından kalp, karaciğer ve böbreklerde hasar açıyor ve ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Uzmanların önerisi ise mutlaka evlenmeden önce kan testi yaptırılması ve iki taşıyıcı kişinin evlenmemesi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç