Akciğer kanseri ve tedavi yöntemleri


 Burak CivelekOnkoloji Uzmanı Dr. Burak Civelek, akciğer kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kansere bağlı ölümlerin en sık sebebi akciğer kanseridir. Kadınlarda görülen meme ve rahim kanserlerinin toplamı kadar bir yılda sadece akciğer kanserine bağlı ölümleri bayanlarda görüyoruz. Erkeklerde ise kalın bağırsak ve prostat kanserinden daha çok akciğer kanserinden ölüm görüyoruz.

Akciğer kanseri, akciğerin yapısını oluşturan hava yolları ve hava keseciklerinin içerisini döşeyen hücrelerin anormal şekilde çoğalma ise oluşan bir türk kontrolsüz hücre büyümesidir. Akciğer kanserinde genelde erken tanı şansının az olması ve evre 4’te bulgu veriyor bu da tedavi ile ilgili başarı şansımızın azalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle akciğer kanseri önemli.

Akciğer kanserinin sebepleri

1930’lı yıllarda akciğer kanserini tespit ettiğinizde yabancı dergide yayınlanırdı çünkü görülme sıklığı çok azdır. Günümüze gelince şu anda en sık görülen kanserlerden birisi olmuş durumda.

En büyük sebep sigara alışkanlıkları, akciğer kanserinin yüzde 85’inin sigara tüketimi.
Sigara içiciliğinin yanında sigaranın maruziyet miktarı çok önemli. Sigara yaşının erken yaşlara düşmesi sigara maruziyet süresini artırdığı için kanser riskini de artırmaktadır. Sigara yanınızdaki bireylerinde kanser riskini artırmaktardır. Hiç sigara içmemiş birinde akciğer kanseri görülebiliyor.

Akciğer kanserinin belirtileri

Sigar içen bireylerde öksürük ve balgam kanserin belirtisidir. Fakat zaten öksürdükleri için bunu kale almıyorlar. Direk artan halsizlik yorgunluk, iştahsızlık, artan nefes darlığı akciğer kanserinin belirtileridir. Biraz daha sinsi ve hafif bulgularla hastalar karşımıza geliyor.

Akciğer kanseri tedavi yöntemleri

Erken evrelerde önerdiğimiz akciğer kanseri tipine değişmekle birlikte, cerrahi bu hastalıkların tedavisinde uyguladığımız yöntemlerden başlıcaları.

Cerrahiye uygun değil ise, o dönemlerde kemoradyoterapi ışınları ve ilaç tedavi ile hastalığı durdurmaya çalışıyoruz. Evresi bu iki tedaviye uygun değilse hastalığı kontrol altına almak için kemoterapi dediğimiz damardan ilaç tedavisine alıyoruz.

Eski ilaçlarımız ile şu anda ilaçlar çok farklı, akciğer kanserini genetik analizler yaptırarak akıllı ilaç dediğimiz tedavi yöntemlerine başlıyoruz. Bazen öyle hastalarımız oluyor ki bir hap ile bu hastalığı uzun yıllar takip edebiliyoruz.

Ailede akciğer kanseri riski olan hastaların sigaradan uzak durmları gerekiyor. Akciğer kanserinin rütin tarama programı çok önerilmiyor. Son yapılan çalışmalarda yoğun sigara içicisi olan kişilerde düşük doz tomografi ile akciğer kanseri taramasının erken tanı şansını artırıldığı göstermiştir. Bizim risk gurubumuz yoğun sigara içicilerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in