Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi


 Burak CivelekOnkoloji Uzmanı Dr. Burak Civelek, akciğer kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kansere bağlı ölümlerin en sık sebebi akciğer kanseridir. Kadınlarda görülen meme ve rahim kanserlerinin toplamı kadar bir yılda sadece akciğer kanserine bağlı ölümleri bayanlarda görüyoruz. Erkeklerde ise kalın bağırsak ve prostat kanserinden daha çok akciğer kanserinden ölüm görüyoruz.

Akciğer kanseri, akciğerin yapısını oluşturan hava yolları ve hava keseciklerinin içerisini döşeyen hücrelerin anormal şekilde çoğalma ise oluşan bir tür kontrolsüz hücre büyümesidir. Akciğer kanserinde genelde erken tanı şansının az olması ve evre 4’te bulgular veriyor olması tedavi ile ilgili başarı şansımızın azalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle akciğer kanseri çok sık takip edilmelidir.

Akciğer kanserinin sebepleri

1930’lı yıllarda akciğer kanserini tespit ettiğinizde yabancı dergide yayınlanırdı çünkü görülme sıklığı çok azdı. Günümüze gelince şu anda en sık görülen kanserlerden birisi olmuş durumda.

En büyük sebep sigara alışkanlıkları, akciğer kanserinin yüzde 85’inin sigara tüketimidir. Sigara içiciliğinin yanında sigaranın maruziyet miktarı çok önemli. Sigara yaşının erken yaşlara düşmesi sigara maruziyet süresini artırdığı için kanser riskini de artırmaktadır. Sigara yanınızdaki bireylerinde kanser riskini artırmaktardır. Hiç sigara içmemiş birinde akciğer kanseri görülebiliyor.

Akciğer kanserinin belirtileri

Sigara içen bireylerde öksürük ve balgam kanserin belirtisidir. Fakat zaten öksürdükleri için bunu kale almıyorlar. Direk artan halsizlik yorgunluk, iştahsızlık, artan nefes darlığı akciğer kanserinin belirtileridir. Biraz daha sinsi ve hafif bulgularla hastalar karşımıza geliyor.

Akciğer kanserinin belirti ve bulguları:

1- Bitmek bilmeyen ve zamanla daha kötüye giden bir öksürük
2- Kalıcı göğüs ağrısı
3- Kan tükürmek
4- Nefes darlığı
5- Hırıltılı nefes alıp-vermek.
6- Sık sık zatürre veya bronşit olması ve geçmemesi
7- Boyun ve yüzde şişkinlik
8- İştahsızlık ve kilo kaybı
9- Yorgunluk

Akciğer kanseri tedavi yöntemleri

Erken evrelerde önerdiğimiz akciğer kanseri tipine değişmekle birlikte, cerrahi bu hastalıkların tedavisinde uyguladığımız yöntemlerden başlıcaları. Akciğer kanserini tedavi etmenin en etkili yöntemi cerrahi tedavidir. Belirli aşamaya gelmemiş, belirli evredeki akciğer kanserini ameliyat edersiniz hastaya yapabileceğiniz en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Belirli sınırları geçmemiş bir kanser ise cerrahi müdahele ile tam tedavisi vardır. Belli evrelere gelmiş hastalarda ise önce ilaç tedavi veya radyoterapi daha sonrasında ise cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

Cerrahiye uygun değil ise, o dönemlerde kemoradyoterapi ışınları ve ilaç tedavi ile hastalığı durdurmaya çalışıyoruz. Evresi bu iki tedaviye uygun değilse hastalığı kontrol altına almak için kemoterapi dediğimiz damardan ilaç tedavisine alıyoruz.

Eski ilaçlarımız ile şu anda ilaçlar çok farklı, akciğer kanserini genetik analizler yaptırarak akıllı ilaç dediğimiz tedavi yöntemlerine başlıyoruz. Bazen öyle hastalarımız oluyor ki bir hap ile bu hastalığı uzun yıllar takip edebiliyoruz.

Ailede akciğer kanseri riski olan hastaların sigaradan uzak durumları gerekiyor. Akciğer kanserinin rütin tarama programı çok önerilmiyor. Son yapılan çalışmalarda yoğun sigara içicisi olan kişilerde düşük doz tomografi ile akciğer kanseri taramasının erken tanı şansını artırıldığı göstermiştir. Bizim risk gurubumuz yoğun sigara içicilerdir.

Radyoterapi (Işın tedavisi)

Hızlı bölünen kanser hücrelerinin yüksek enerjili X ışınları ile öldürülmesi esasına dayanır. Bu tedavi uygulandığı bölgedeki tümör hücrelerini öldürmektedir. Tümör hücreleri bu tedaviye normal hücrelerden daha fazla duyarlıdır, bu nedenle daha fazla ölürler. Etkilenen bölgedeki normal hücreler hızla kendilerini yenilerler.

Radyoterapi öncesinde tedavinin yapılacağı klinikte tedavi planlanır. Bu süre içerisinde tedavi masasında hareketsiz yatan hastanın tedavi alanı, deri üzerine çizilerek belirlenir.

Tedavi odasında kalış süresi 10-30 dakikadır, tedavi 1-5 dakika sürer. Genellikle tedavi 2-6 hafta devam eder.

Tedavi hastayı radyoaktif hale getirmez, çevredeki insanlara zarar vermez.

Radyoterapi sonrası sık görülen yan etkiler:

Halsizlik

Tedavi bölgesindeki deride kaşınma, soyulma, kızarıklık, kıllarda dökülme

İştahsızlık

Öksürük, balgam çıkarma, boğaz ağrısı, yutmada güçlük (genellikle tedavinin 2-3. haftasından sonra)

Kemoterapi (İlaç tedavisi)

Kemoterapi vücuttaki tüm kanser hücrelerini yok etmek amacıyla özel ilaçlar kullanılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Kemoterapi ilaçları hızla çoğalan kanser hücrelerine kan yoluyla ulaşarak etki eder. Kanser hücresinin bölünmesini ve yenilenmesini engelleyerek ölümüne neden olur. Kemoterapi, ağızdan hap olarak veya damardan infüzyon yoluyla uygulanır. Tedavi düzenli aralıklarla, genellikle 3-4 haftada bir verilir. Bu yaklaşımda amaç; hastanın tekrar güçlenmesine ve sağlıklı dokuların kendisini yenilemesine olanak sağlanmasıdır.

Kemoterapi kanser hücrelerini etkilerken, kıl kökü, kemik iliği, mide barsak mukozası gibi vucutta hızlı çoğalan sağlıklı hücrelere de etki eder ve bu etkilere bağlı olarak kemoterapinin yan etkileri ortaya çıkar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in