Ak Parti’nin yenilmesi için ekonomik kriz lazım dediler


okay gönensinVatan gazetsi yazarı Okay Gönensin Türk ekonomisini değerlendirdi.

Ak parti’yi seçimle yenemeyeceklerini anladılar

2011 referandum sonra karşıt cephe şöyle bir düşünceye gitti, siyasi olarak bir şey elde edemeyeceğiz, Ak Partiye karşı seçimlerde kazanamayız yerel seçimde Ankara ve İstanbul’u alsak idealdir. Cumhurbaşkanı seçimlerini de kazanmak istemediler. Ak Parti’nin yenilmesi için ekonomik kriz lazım dediler. Ak Partinin ekonomik programlarından kuşkulanan kişileri harekete geçirmeye çalıştırlar. Ciddi bir ekonomik bunalık siyasi iktidarı her zaman zayıflatmıştır.

Yunanistan gibi bir muhafazakar ülkede bile Ateist biri başbakan oldu, bu hale gelmesinin sebebi ekonomik kriz. Yunanistan ekonomide çözüm üretemediği için Syriza geldi.

Burada sürekli umut edilen bir ekonomik krizdir ama Türkiye bu ekonomik krize gelmedi. Batıda ki krizlerden ülkemiz etkilenmedi. Ana hatlara baktığımız zaman dünyada geçerli liberal ekonomi kavramında iki tane ekol devam ediyor. Adam Smith’den başlayan ve ekonomik kanunları gibi algılanan hatta yöneticiler piyasa ekonomisinin rahat bırakılması yönünde. İkinci ise yakın dönemde görülen enflasyonla oynamak ve ekonomiye arada sırada oynamak. Dolayısıyla günün tartışmaların gerçekliğe geldiğini düşünmüyorum. Sonuçta Türk ekonomisinin gücü dünyaya baş kaldıracak bir güçte değil.

İlgili>>  Sayılarla Türkiye'de Kadın Olmak - 2017

Türkiye’nin sıcak paraya ihtiyacı var

Ekonomimiz sıcak paraya bağımlı bu da sıcak paranın bir miktar para kazanması ile ilgili. Eğer Türkiye’den sıcak para çekilirse sıkıntı yaşayacağımızı söylüyor ekonomistler. Sıcak para olmazsa çeşitli açılardan yapılan ekonomik hareketlerde başka şeyler ortaya çıkacak. Sıcak para olmayınca vuracağı ilk yer enflasyondur. Türk ekonomisini zayıf noktası sıcak para ihtiyacı. Şu anda sıcak para Ortadoğu’dan geliyor. Suriye ve Mısırdan kaçan sıcak para bile Türkiye’ye geliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç