Ak Parti’nin seçim stratejileri


orhan bursalıCumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı Ak Parti’nin seçim stratejilerini değerlendirdi.

Senaryo üreten ve uygulamayan koyan bir parti 

Akp’nin haziranda yapılacak genel seçimlerde iki önemli projesi bir süredir tartışılıyor. Bir tanesi Cumhurbaşkanı’nın Kırşehir’de oy istemesi ile başladı ve orada 400 milletvekili istedi. 400 milletvekili Ak Parti’nin yüzde 50 oy almadığı zamanlarda bile gerçekleşmedi. Ak Parti’nin oyunu sürekli artırdığını düşünürsek, 367 oya ulaşma olasılığını varsayabiliriz.

İkinci projesi ise başkanlık seçimi, bizim koşullarımıza uygun olarak düşünülüyor, aslında Erdoğan’ın koşullarına uygun bir sistem olarak söyleniyor. Buradaki hedeflere ulaşmak için önemli stratijiler gerekiyor. Seçmene inandırması lazım, Ak Parti’nin her seçimde önemli senaryoları oldu. Senaryo üreten ve uygulamaya koyan bir parti var kaşımızda.

Mağduriyetler her zaman Ak Parti’ye oy kazandırmıştır

İlgili>>  Yeni anayasayı Ak Parti ve HDP yapabilir

2011 seçimlerinde kaset olayları vardır. Kasetlerle birlikte Mhp’yi baraja takıp yeniden bir 367 projesi amaçladı ama olmadı. Bu son oyunu görüyoruz, son oyun şu; Becerebilirlerse anayasayı değiştirecekler. Bunu topluma nakşeden öneli şeyler var. Bir tanesi maduriyet hikayesi, mağduriyet her zaman Ak Parti’ye oy kazandırmıştır. Erdoğan’ı destekleyen gazeteler aynı olayı manşetlerine taşımışlar Sümeyye Erdoğan suikast gibi bir haber yapmışlar. Umut Oran ile Fuat avni ile arasında mesajlaşmaları yazmışlar. Sadece Sümeyye Erdoğan değil, Erdoğan’ın ailesine zarar gelecek bir operasyon havası yaratılmış.

Seçim sürecinde Pkk ile anlaşma oranı giderek azalıyor. Pkk‘ya ne yaparsan yap ama Türkiye’ye saldırmamazlık sözünü vermen lazım diyor. Pkk’nın saldırıları olursa Ak Parti yine maduriyet rolünü oynayacak ve oradan yine oy kazanacak.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç