Ak Parti’nin oyları düşüyor mu?


Metropoll Stratejik Araştırma Merkezi’nin 7-12 mart tarihleri arasında 2582 kişiyle 28 ilde yüz yüze yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırma Merkezi’nin Başkanı Profesör Doktor Özer Sancar, son ankete göre, AKP’nin oylarının yüzde 41,8’e düştü.

Eylül 2014’ten bu güne kadar sürekli ve düzenli olarak Ak Parti oylarında birer ikişer puan her ay azalacak şekilde düşme oldu ve kasım mart 2015’te yüzde 41.8’e indi. Şubat ayında 43.1 idi yani son bir ay bir ay içerisinde 3 puanlık bir azalma gördük.

Eylül 2014 mart 2015 arasındaki yedi aylık süreçte kaybettiği 8 puanlık oyun neredeyse 4.5 puanı Mhp’ye gitmiş gözüküyor. Mhp’nin oyu ise yüzde 18’e yükseldi. Devlet Bahçeli Ak Parti’den gelenleri istemiyorum dediğini varsaysak bile Mhp’ye gelişler olacaktır.

İlgili>>  Darbecilikle suçlamadıkları tek bir kurum var

Hdp’nin oyları yüzde 6.5’tan yüzde 9.8’e son iki ölçümde bu şekilde oldu. Yaklaşık 2 puanlık Ak Parti oyunun Hdp’ye geçtiğini görüyoruz.

Mhp ile Bbp arasındaki iş birliğininde Shp’yi dahil edebiliriz, Mhp’nin çatırı altında yapılacak bir işbirliğinin Mhp’yi 21.5’e çıkaracağını gördük.

Son aylarda yaptığımız araştırmalarda Ak Parti içerisinde 50 puanlık büyük kitlenin içerisinde yüzde 17 civarındaki kitle Ak Parti ve Tayyip Erdoğan’ın yaptıklarından şikayetçiler ama Ak Partiye oy vereceklerini söylediler.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç