Ak Parti’de fire şoku


abdulkadir selviMecliste 4 eski bakanı Yüce Divana gönderme konusunda oy verildi. Bu sonuca göre Fireler beklentiyi aştı, parti içi dengeler değişebilir mi? Yeni şafak Ankara temsilcisi Abdulkadir Selvi gündeme bomba gibi düşen fire şokunu yorumladı.

Bu gibi sorunları Ak Parti aşacak güçtedir

Bir oylama yapıldı 276 bulunmadığı için eski bakanlar yüce divana gönderilemedi. Ak partinin kendine has siyasi gelenekleri vardır. Kendi içerden getirdiği değerlerle bu tür sorunları aşabiiliyor. Bu gibi sonuçları Ak Parti aşacak güçtedir. İhanet, hayinler gibi yaklaşımları doğru bulmuyorum.

Milletvekilleri ile bir araya gelip neden rahatsız olduklarınını sorulması lazım. Sanki 45-50 milletvekili temiz siyaset yaparken diğerleri kirli siyaset yapıyor gibi bir yargı oluşturuluyor bu son derece yanlış bir şey. Yeni yaralar açarak ve bunun üzerine yeni bir siyasi yöntem oluşturulmaya çalışılırsa o da yanlış olur.

Milletvekillerine yönelik bir baskı yoktu

Ak Parti Anayasa gereği grup kararı alınmıyor. Bu konuda Milletvekillerine yönelik bir baskı yoktu. Vicdanları ile hareket ettiler. Ak partinin bir özelliği tüm bu süreçleri kendi bütünlüğünü koruyarak aşması oldu. Bu tür olayları aşmayı başardığı için millet Ak Parti’ye güvendi.

Bundan sonra Ak Parti’nin kelle avcılığına çıkacağını düşünmüyorum. Eskiden bakanlık görevlerinde bulunmuş aynı kabinede görev yapmış olabilir. Sayısı az olsada paralel yapı ile hareket eden ama Ak Partiden ayrılmak istemeyenler fire vermiş olabilir. Bunları tespit etmek daha kötü zararlara neden olabilir. Burada çok güçlü bir liderliğe ihtiyaç var. Erdoğan’ın güçlü liderliği ile daha önce Ak Parti bu gibi durumlardan kolayca kurtulmuştu. Şu anda Ak Parti’de güçlü bir liderliğe ihtiyaç var.

Suyu kendi mecrasında doğal mecrasında akıtmak gerekiyor. Siyaseten kendi ömrünü tamamlayanlar dışarıda kalır bunu intikama dönüştürmenin çok kötü zararları olabilir. Bence yarayı açık tutmak başka sorunlara neden olabilir. Bu gibi sorunlar uhulet ve suhulet ile çözülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in