Ak Parti seçim bildirgesinde neler vaad ediyor?


tanju tosunEge Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, Ak Parti seçim beyannamesini yorumladı.
Ak Parti seçim bildirgesinde başkanlık sistemine iki net yanıt veriyor aslında, o yanıtlar parlementer sistemin yol açtığı istikrarsızlık ve özelliklşe yeni Türkiye vizyonunun ihtiyacı olan etkin ve dinamik yönetim ayrıca başkanlık sistemi tartışmasında başkanlık sistemine geçiş arayışında hesap verebilirlik üzerinden bir tahayyül var.

Satır aralarında okuduğum ve başkanlık sistemi ile ilgili tartışma bölümünde belirtilen hususlar Ak Parti’nin başkanlık sistemine ilişkin bir tanımlama olmadığı yönünde ben beklerdim ki anayasa tartışmaları sırasında özellikle yeni bir anayasa tartışmalarında Ak Parti’nin önermiş olduğu daha net başkanlık sistemine ilişkin örneğin derken başkanı Ak Parti’nin parlamentoyu fesih yetkisi söz konusu değil. Sadece genel anlamda bir başkanlık sistemi ve niçin başkanlık sistemi olması gerektiği var.

Parlamenter sisteme özgü bütün nitelikler seçim bildirgesinin içerisinde olan başkanlık sisteminde var. Etkin yönetim ve parlementer sistemin yol açtığı istikrarsızlıktan yol açılıyor. Başkanlık sistemi oteriterleşmeye yol açmaktadır dünya uygularımı bu yönde. Siyaset bilimi anayasa hukukçuları istikrar, istikrarsızlık, etkin yönetim, hesap verebilirlik gibi tartışmalar parlamenter sistemde de söz konusu dolayısıyla neden başkanlık sistemine geçme eğilimi var bu belli değil.

İlgili>>  Yeni adaylar Türkiye'nin ilerlemesine yardımcı olacak kişilerdir

Yürütmenin başı olan başbakanın ciddi anlamda etkili olması parlamenter sistemin zaafı değil. Perlamenter sistemin işleyişi ile ilgili eleştiri değil. Türkiye’de parlamenter sismtem de istikrarsız değildir. Siyasal istikrarsızlık dediğimiz zaman seçim sonucunda hükümet kurulur mu kurulmaz mı? bunun yanında ekonomiye de bakmak gerekiyor. Bunların hiçbirine bakmadan günah keçisi olarak parlamenter sistemi ele alıyoruz. Erdoğan o sistemin içerisinde kalarak Cumhur başkanı seçildi. Çeksinler barajı yüzde 3’e takır takır işler parlamenter sistem. İskandinavlarda çok başarılı bir şekilde isteyen koalisyon hükümetleri var.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç