Ak Parti kurumsallaştı ve yerleşti


burhan kuzuAnayasa Profesörü Burhan Kuzu, seçime az kala kararsızların durumu ve Ak Parti teşkilatını değerlendirdi.

Seçime az bir zaman kaldı kararsızlar eski seçimlere göre biraz fazla. Kararsızlar dağıtıldığı zaman en çok alan partiye pay biraz fazla verilir. Kararsızlar bölüşürken bu yöntem ugulanır.

Millet seçim yorgunu 2014’te 2 seçim üst üste yeni geçti yoğun bir çalışma ilse sahalar sürekli sıcak ve hararetli oldu bunun etkisi olabilir. İkinci bir hususta kolay değil 13 yıldır hükümetteyiz, kırgın olabiliyor, küskün olabiliyor insanlar. Bizim 2002’de ikinci bölge milletvekili iken kendimden biliyorum girmediğim kasap, sokak, bakkal kalmamıştı, gün 20 km yol yürüyordum. Ak Parti kurumsallaştı ve yerleşti, partinin tanıtımında ilk çıktığımız yıllar Ak Parti diyorduk adam arkasını dönüyordu adam Halk Partisi anlıyordu bunları da gördük.

Teşkilat, bizde ki gibi partilerin ana omurgasıdır. Amerika’da öyle bir şey yok bizim gibi teşkilat yok. Orada zengin birisi partiden olur seçimi finansa eder. Türkiye gibi ülkeler de kitle partilerinde teşkilat çok önemli, teşkilat hareketi de burada çok önemli.

İlgili>>  Askeri terimle bu bir geri çekilmedir

Avrupa’dan yeni geldim, oradaki vatandaşlar kararını vermiş orada yüzde 65 oranında Ak Parti var. Dışarıdan Türkiye daha iyi gözlemleniyor, dışarıya çıkınca daha iyi anlaşılıyor ülkemizin kıymeti. O ülkelerde ki yapılmayanların burada yapıldığını gören Türkler eleştiriye bir tarafa bırakıp olumlu bakmışlardır.

Avrupa’da yüzde 45 katılım oldu, oraya göre düşük bir katılım sayılmaz. Her teşkilatta muhalefet için de geçerli ama iktidar için daha geçerli, mutlaka teşkilatta kırılma ve üzülme oluyor. İlçe seçimi yapldığında mutlaka küsmeler ve kenara çekilmeler oluyor ama elbetteki seçim anketlerinde zor bir seçim olarak gözüküyor, kararsızlar değişik sebeplerle Ak Parti‘ye küsmüş olabilir ama bunları bir kenara bırakıp icraatlerı saymaya kalksak muhalefete ben oy veremem. Çünkü bu muhalefet bu ülkeyi hiç bir yere götüremez. Misyon yok, öngörü yok, sadece tüketime yönelik ellerinde seçim beyannamesi var. Bize kızan mutlaka vardır ama bize kızıp muhalefete oy vermek büyük bir soru işareti.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç