Ak Parti Kemalizmin tasfiyesini geciktiriyor


altan tanHDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan çözüm sürecini ve Ak Parti’nin tutumunu değerlendirdi.

Devlet samimiyet testi yapamaz

Devletin görevi samimiyet ve samimiyetsizlik testi yapmak değil. Farz edin ki; Kürtler, süryaniler, aleviler sizin istediğiniz değil. Tek bir samimi kürt, süryani alevi var ise bunlara hakkını vermek zorundasınız.

Kürt siyaseti öyle bir noktaya geldi ki, Ortadoğu’da başka Türkiye’de başka bir siyaset var. Siz kürtlere elinizdeki silahı bırakın dediğiniz zaman başlarına neler geleceğiniz bilemezsiniz, Kobani’de neler olduğun gördünüz. Aynı şekilde Şengal’de yedizi kürtlerin başına neler geldiğin gördünüz.

Türkiye’nin dışında demokratik bir düzen kuruluna kadar insanların mal ve can güvenliği kesin bir teminat altına alınana kadar silah bırakılmaz. Türkiye’nin içerisinde ise görece demokrasi var eksikliklere rağmen seçim mekanizması var epey bir mesefe aldık kendimize göre. Türkiye’de bu saatten sonra silahla bir yere varılacağına inanmıyorum. Hükümeti de en fazla ben eleştiriyorum, günü kurtarmaya inanıyorum, oyalandığımızı düşünüyorum.

İlgili>>  Devlet naif yaklaşamaz

Muhalefer olarak bir şeyler yapmamız lazım

Ak Parti kürtleri oyalıyor ve süreci geciktiriyor, Kemalizmin tasfiyesini geciktiriyor. Bu hükümetten kurtulalım, peki nasıl kurtulalım? topyekin olarak muhalefeti kast ediyorum. Ekonomik kriz, iç karışıklık, sivil itaatsizlik gibi şeyler üretmemiz yanlış, biz muhalefet olarak eğitim, konuk, sağlık gibi konularda bir şeyler yapmamız lazım. Doğuya yol yapılsın ama Diyarbakır Mardin yolu 5 sefer yapıldı, diğer taraftan su kanallarımız 15 yıldır bekliyor. Bizim muhalefetin yapması gereken bunları anlatmak.

Muhalefet olarak ekonomide ve siyasette ortaya bir şeyler koymamız lazım ki Ak Parti’den gitsin. Hükümetin kandırmasına da Türkiye’nin iç savaşa girmesine de karşıyım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç